انجمن دانشجویان ایرانی مقیم کره جنوبی

کار برای افراد خارجی در کره جنوبی

Viewed 2470 Times 0 Comments

خیلی از دوستانی که قصد دارن در آینده در کره جنوبی ادامه تحصیل بدن با مشکل هزینه ها رو به رو هستن که اگر بورسیه ای بشن که فقط نخوان شهریه بدن یا حتی به فرض که مشکل خوابگاه هم نداشته باشن، پس هزینه غذا و مصارف جانبی رو چه کنن؟ بنابراین ما در این بخش به شغل های پاره وقت در کنار تحصیل می پردازیم…

آمار بالایی از دانشجوهای خارجی توی کره جنوبی درکنار تحصیل کار می کنن. یکی از متدوال ترین کارها توی کره جنوبی برای افراد خارجی تدریس و تدریس خصوصی زبان انگلیسی و کارهای ترجمه هست که متاسفانه این کار به خصوص کار تدریس انگلیسی به خصوص توی آموزشگاه های خصوصی اکثرا نیازمند اینه که انگلیسی زبان مادری شما باشه و البته باید مدرک هم داشته باشید و بعد به راحتی حتی بدون سابقه هم میتونید شغل پیدا کنید. البته ممکن هست که شما اگر تسلط کامل داشته باشید جاهایی برای تدریس پذیرفته شید ولی کارتون سخت تره چون اعتقاد کره ای ها به اینه که بهترین روش یادگیری انگلیسی از کسی هست که زبان مادریش انگلیسیه.

تدریس این زبان توی کره طبق چیزی که من از یک نفر به طور حدودی شنیدم میتونه حقوقی بین 1800000 تا 3000000 وون داشته باشه. همچنین خیلی مدارس برای معلم خونه اجاره می کنن یا اگر معلم خودش بخواد خونه اجاره کنه برای پول اجاره چیزی حدود 400000 وون کمکش میکنن. همچنین یک معلم زبان میتونه تدریس خصوصی داشته باشه و حدود 50000 وون برای هر ساعت بگیره که مبلغ عالی هست به خصوص که توی تدریس خصوصی ساعت کاری بیشتر به اختیار خودتونه و میتونید کم یا زیادش کنید. در نهایت بهترین حالت تدریس زبان توی دانشگاه هست! حقوق بالا و ساعت های کاری کم که فکر نکنم اصلا بشه روی این زمینه به عنوان فردی که زبان مادریتون انگلیسی نیست حساب باز کنید. از بهترین شهرها برای تدریس که امکانات خوبی برای معلم ها توش فراهمه سئول و بوسان هستن.

یکی دیگه از شغل هایی که شما باید به عنوان یک فرد خارجی به دنبالش باشید کار در رستوران ها و بارها و کافی شاپ هاست. درسته که میگن لازمه ی زندگی یا سفر به هر کشوری بلد بودن زبان انگلیسی هست ولی تو این مورد، از اونجایی که عامه ی کره ای ها زبان انگلیسیشون خیلی خوب نیست، این که شما زبان کره ای بلد باشید یه شانس خیلی خیلی خوب میتونه برای گرفتن کار حتی توی رستوران ها باشه. حتی خیلی جاها شرطشون اینه که شما کره ای بلد باشید تا مشتری ها به راحتی بتونن سفارشات و چیزایی که نیاز دارن رو ازتون بخوان. البته برای کار توی رستوران و کافی شاپ و بار و اینجور جاها شاید حقوق خیلی کمی چیزی برابر 4000 وون داشته باشید برای هر ساعت.

از جمله شغل های دیگه ای که میتونید به عنوان شغل پاره وقت بهش نگاه کنید بچه داری، آشپزی یا خدمتکاری هستش. خیلی ها هم به دنبال کارهای تبلیغاتی یا صداگذاری روی بازی های بچه گانه و … میرن که خیلی اطلاعاتی درمورد حقوق و سختی کارهاش ندارم. باز هم میگم مبالغی که درمورد حقوق گفتم یه چیز حدودیه و من از جاهایی که شنیدم و خوندم نقل کردم. احتمالا فردا ادامه ی صحبت درمورد شغل در کره جنوبی رو میذارم که بیشتر روی کار توی یک کمپانی براتون توضیح میدم که میتونه به عنوان شغل پاره وقت هم محسوب بشه یه جورایی اما اکثرا برای شغل های دائم هستش.

توی این بخش ما بیشتر درمورد کار بعد از تحصیل صحبت می کنیم. من این قضیه رو نه پیشنهاد می کنم و نه رد ولی باید بگم ساده ترین راه و قطعی ترین راه برای گرفتن اقامت و یا شغل مناسب توی کره جنوبی ازدواج با یک فرد کره ای هست. این ساده ترین راه برای اینکه کار گیرتون بیاد هست ولی اینم در نظر داشته باشید که این ازدواج آسون نخواهد بود، چه کره ای چه هر خارجی دیگه ای تفاوت فرهنگی زیادی با شما داره و ازدواج راحتی نخواهد بود. بنابراین کلا درمورد این قضیه بیشتر صحبت نمی کنیم.

خب حالا بریم سر بحث کمپانی. شما برای اینکه بتونید توی کره مشغول کار بشید باید مورد حمایت یک کمپانی قرار بگیرید. این کمپانی باید بتونه اقامت و اشتغال شما رو توجیح کنه. یعنی ثابت کنه شما از یک فرد کره ای میتونید فعال تر و مفید تر باشید و کمپانی به شما نیاز داره و … ! برخی کمپانی ها هستن که مثلا شمارو میارن به کره جنوبی ولی برای مدت کوتاهی مثل یکسال و بعد شما به کشورتون باز میگردید یا میرید به کشور دیگه ای. این نحوه ی اشتغال خیلی راحت تره. یعنی اگر قصد اقامت دائم رو نداشته باشید خیلی راحت تر میتونید با توجه به رشتتون اقدام کنید برای استخدام که خیلی اطلاعاتی ندارم در این زمینه ولی مشخصا دیگه میتونید از توی کشور خودتونم به نمایندگی کمپانی مراجعه کنید که از اینجا بفرستتون.

بهترین پیشنهاد برای هرکسی که قصد اقامت و گرفتن کار توی کره جنوبی رو داره (به غیر از ازدواج) این هست که برای تحصیل بیاد کره جنوبی ، زبان کره ای رو از قبل بلد باشه یا توی دانشگاه های اینجا فرا بگیره که برای هم دوران دانشگاه و هم بعدش واقعا مفیده… اگر بتونه و درسا و دانشگاهش اجازه بده شغل پاره وقت داشته باشه و با محیط آشنا بشه و انقدر بتونه توی رشتش خوب باشه و با بهترین نمرات و تجربه ها تحصیل کنه که از نظر یک کمپانی برای استخدام ارزشمند به نظر بیاد !

Was this answer helpful ? Yes (13) / No (0)