انجمن دانشجویان ایرانی مقیم کره جنوبی

راهنمای استفاده از مترو

سیستم حمل و نقل کره جنوبی خیلی دقیق و منظم است جوری که حتی میشود ساعت دقیق توقف قطار در هر ایستگاه را از قبل چک کرد ، مترو سٸول یکی از پرکاربردترین سیستمهای حمل و نقل پرسرعت در دنیاست.مترو با 14خط خود 8میلیون سفر را در طول روز به انجام میرساند.

مترو سٸول پایتخت کره جنوبی در سال 1974 بهره برداری شد. این مترو دارای 436 ایستگاه است که 70% مسیر آن در زیر زمین قرار دارد، تمام علاٸم به دو زبان انگلیسی و کره ای است، بعضی نقشها و نشانها به زبان چینی هستند. اعلام ایستگاهها به زبان کره ای و انگلیسی و در بعضی مواقع ژاپنی و چینی است.
هر خط مترو با رنگ مخصوص خود، به صورت ممتد روی دیوار ها کشیده شده است و مسافران میتوانند با دنبال کردن فلشهای موجود روی هر خط میتوانند مسیر را پیدا کنند.

معمولا به وسیله مترو و ktx میتوان به همه شهرهای کره رفت. برای استفاده راحت و اسان از خط مترو باید قبل از استفاده از ان اطلاعات ساده و اقدامات کوچکی داشته باشیم که کار ما را راحت کند و مهم تر این که به مشکلی بر نخوریم و راحت و سر وقت به مقصد برویم.
۱)نصب برنامه نقشه مترو بر روی گوشی همراه خود (برنامه هایی مانندSUBWAY و را از app store دانلود کنید)
۲)داشتن کارت تی مانی یا کردیت کارت برای ورود و پرداخت هزینه استفاده ازمترو ۳) دانستن مکان فعلی (ایستگاه مبدا) که در ان قرار دارید و محلی که می خواهید بروید (ایستگاه مقصد) حال با فراهم کردن این سه مورد میتوانید با استفاده از برنامه subway محل فعلی خود(ایستگاهی که در ان هستید یا مبدا) را مشخص و روی ان بزنید و علامت:arrow_forward: را بزنید
و ایستگاه مقصد را نیز پیدا کنید و روی ان بزنید و گزینه را بزنید
حال این app یک مسیر پیشنهادی به شما نشان میدهد, و زمان رسیدن به مقصد و تعداد ایستگاها را نشان میدهد.
خوب حالا باید ببنید که شما باید سوار کدام قطار،کدام خط و به چه سمتی باید بروید
در هر ایستگاه ممکن است چند خط مختلف مترو گذر کند، پس باید حتما بدانید باید به کدام شماره از خط مترو بروید.
خوب پس از انکه فهمیدید که با کدام شماره از خط مترو بروید باید به سمت ان رفته که معمولا هر خط با رنگ خاص خودش در مترو نمایش داده و جهت های رسیدن به ان خط هم با همان رنگ نشان داده میشود.
((برای مثال خط 4 با رنگ آبی روشن و خط 5با رنگ بنفش و خط 3با رنگ نارنجی))
خوب حال که خط مترو خود را پیدا کردیم باید بدانیم به کدام سمت باید برویم، (هر خط دو سمت رفت و برگشت دارد)
برای این کار چند روش وجود دارد، میتوانیم باتوجه به همان برنامه subway ببینیم در مسیری که به ما پیشنهاد داده ایستگاه بعداز ایستگاه مبدا چه ایستگاهی است و به همان سمت برویم!
روی در محافظ هر قطار اطلاعات کامل به صورت زیر نوشته شده
ایستگاه قبلی<– ایستگاه فعلی–> ایستگاه بعدی
(برای مثال ما الان در ایستگاه seoul هستیم و قصد داریم به ایستگاه dongdaemun بررویم
اول روی برنامه subway با روشی که بالا گفتیم مبدا و مقصد را مشخص میکنیم و خوب حالا میدانیم که مسیر ما از ایستگاه seoul باید سوار شویم و به سمت citi hall حرکت کنیم و 5ایستگاه بعد با زمان 11دقیقه به مقصد میرسیم)

گاهی برای رسیدن به مبدا باید خطی که سوار شدیم را در میان راه عوض کنیم، مثلا تا پنج ایستگاه با خط بنفش میرویم و بعد از ان در ایستگاه پنجم که روی برنامه subway هم نشان میدهد پیاده میشویم بقیه مسیر را با خط نارنجی و با استفاده از علاٸم مشخص و رنگ خط مورد نظر به سمت خط مورد نظر میرویم و در انجا هم به روش قبل باید ببینیم باید به کدام طرف در حرکت باشیم و سوار میشویم و بقیه راه را ادمه میدهیم تا به مقصد برسیم،
موقع ورود به مترو و خروج باید کارت بزنیم که مبلغ مختصری کم میکند و خیلی از لحاظ زمان و هزینه نسبت به سایر وسیله های حمل و نقل سریعتر و ارزانتر هست.