انجمن دانشجویان ایرانی مقیم کره جنوبی

ثبت پتنت Patent

هر شخصی می تواند اختراع و یا ابداع خود را برای استفاده از حقوق آن به ثبت برساند. پتنت برای یک ابداع و یا اختراع در واقع اعطای حق مالکیت به صاحب آن اثر می باشد. صاحب اثر با داشتن این گواهی حق ساخت، تولید، فروش و عرضه آن را برای خود بصورت انحصاری محافظت می کند. معمولا در کشورهای مختلف دفاتری برای ثبت اختراعات وجود دارند. معروفترین آنها در دنیا USPATENT می باشد که اکثر مخترعین ترجیح میدهند آثار خود را در این دفتر به ثبت برسانند.
1) می بایست مطمئن شد که اثر ارزش ثبت را دارد، قبلا جایی به ثبت نرسیده و یا کسی از آن در هیچ جا و هیچ زمان استفاده نکرده است.
2) برای ثبت حق اثر می بایست یک فرم جامع پیرامون تمامی ویژگی های اثر تهیه و برای دفتر مورد نظر ارسال کرد. نوشتن این فرم کاری بسیار پیچیده و تخصصی هست و بهتر است برای این کار با یک وکیل متخصص در این زمینه مشورت کرد. معمولا دانشگاهها و شرکتها وکلای برای این امور در دسترس دارند. این فرم می بایست شامل چندین بخش مثل؛ عنوان، زمینه و موضوع، توضیحات جزئی، شکل ها و طرح ها، و همچنین موارد مورد ادعا باشد. همه این قسمت ها باید بر اساس قوانین خاصی نوشته شوند. اطلاعات بیشتر با جزئیات در وب سایت دفتر USPATENT به نشانی https://www.uspto.gov/ موجود می باشد. این فرم ها را می توان هم بصورت چاپ شده و هم بصورت آنلاین برای دفاتر مزبور ارسال نمود.
3) به محض دریافت این فرم و بررسی کلی از طرف دفتر به صاح اثر یک “تاریخ ثبت رسمی” اعلام می کند. این تاریخ بسیار مهم است چون تا تایید نهایی زمان زیادی (حدود یک سال و نیم و شاید بیشتر) ممکن است سپری شود و اگر در این زمان کسی دیگر در همان دفتر و یا جایی دیگر آن را ادعا کند، صاحب اثر حق مطالبه خواهد داشت.
4) در این حین ممکن از طرف دفتر سئوالات و توضیحات از صاحب اثر پرسیده شود که باید بصورت دقیق و سریع پاسخ داده شوند در غیر اینصورت درخواست از دستور خارج می شود. معمولا داورهایی درخواست را بررسی می کنند و در مورد صحت و سقم آن نظرات انتقادی میدهند. همچنین بصورت بسیار دقیق با موارد مشابه تطبیق داده می شود. بعد از هر مرحله بررسی، سئوالاتی را طرح می کنند و از صاحب اثر می خواهند که بصورت دقیق جوابیه ارسال نماید. به این مرحله از کار Patent Prosecution می گویند.
5) از زمانی که درخواست ثبت می شود تا زمانی که آن را تایید بکنند پتنت در وضعیت “در حالت انتظار” patent pending می باشد. چنانچه درخواست برای ثبت پتنت تایید گردد یک Notice of Allowance برای صاحب اثر ارسال میگردد.
6) قدم بعدی پرداخت هزینه پتنت می باشد. هزینه ها بسته به نوع درخواست متفاوت می باشند که در سایت ذکر شده در بالا بطور دقیق و با جزئیات ذکر شده اند. عدم پرداخت به موقع هزینه باعث می شود که درخواست از دستور خارج گردد.
7) بعد از پرداخت هزینه درخواست به full-fledged patent تغییر وضعیت می دهد. و میتوانید از تمامی حقوق خود در مورد این اثر در هر جایی دنیا دفاع بکنید و هیچ کس حق استفاده کامل و یا بخشی از آن را بدون کسب رضایت صاحب اثر نخواهد داشت.

 

#نماینده_رایزنی_علمی_کره_جنوبی

@isc_sk