انجمن دانشجویان ایرانی مقیم کره جنوبی

دومین همایش جامعه علمی ایرانیان مقیم کره جنوبی برگزار شد

دومین همایش سالانه جامعه علمی ایرانیان مقیم کره جنوبی در تاریخ 19 آذرماه در دانشگاه سجونگ شهر سئول پایتخت کره جنوبی به میزبانی نمایندگی رایزنی علمی ایران در کره جنوبی برگزار گردید.

این گردهمایی از پشتیبانی سفارت ایران در کره و همچنین سایر نهادهای دولتی مستقر در کره جنوبی مانند دفتر کشتیرانی ایرانی، بانک ملت، نمایندگی کانون گردشگری بهره می برد. بنیادملی نخبگان کشورمان نیز از حامیان علمی و فنی این برنامه بوده است.

همایش با تکیه بر سه محور اصلی شامل؛ “بزرگداشت روز دانشجو و هفته پژوهش”، “بررسی فرصتها و چالشهای آموزش و پژوهش در کره جنوبی” و همچنین “معرفی و تقدیر از دانشجویان و پژوهشگران برتر” برنامه ریزی گردید.

جناب آقای حسن طاهریان، سفیر محترم کشورمان در سئول به عنوان میهمان ویژه این مراسم سخنانی را ایراد کردند. ایشان از حضور خود در جمع باشکوه دانشجویان، پژوهشگران و اساتید ایرانی مقیم کره جنوبی ابراز شعف و خوشحالی کردند و در سخنانی اهمیت چنین گردهمایی های را گوشزد کرده اند. ایشان ضمن تشکر از جلیل پیران برای تاسیس انجمن دانشجویان ایرانی در کره جنوبی، ادامه دادند که ما با تمام داشته ها و انرژی رسمی و شخصی خود از ایجاد این انجمن و فعالیتهای انجام شده حمایت می کنیم و این را از وظایف سفارت به عنوان نماینده دولت کشورمان دانستند. وی تاکید کرده اند که نهایت خوشحالی ما شنیدن موفقیت ایرانیان خصوصا دانشجویان می باشد. آقای طاهریان گفته اند که با فعالیتهای انجام شده توسط نمایندگی رایزنی علمی ایران در کره جنوبی بر خلاف سالهای قبل دیگر دانشجویان ایرانی احساس غربت نمی کنند و این خود قوت قلبی برای ایشان برای ادامه کار تحصیل و پژوهش می باشد. ایشان ایجاد رقابت سالم علمی و پژوهشی بین دانشجویان و پژوهشگران ایرانی را بسیار مفید دانستند و آن را باعث بهبود اعتماد به نفس ایشان برای پیشرفت دانسته اند.

در ابتدای این مراسم دکتر محمد جلیل پیران دبیر همایش و نماینده رایزنی علمی کشورمان در کره جنوبی ضمن تبریک روز دانشجو و هفته پژوهش، گزارشی از فعالیتهای یک سال گذشته این نمایندگی ارائه داد. وی در گزارش خود از کارهای متعدد انجام شده در یکسال گذشته به تاسیس انجمن دانشجویان ایرانی، راه اندازه وب سایت، گروه دانشجویان و کانال رایزنی، جلسه با وزیر علوم ایران در سئول، برگزاری برنامه های متفاوت علمی و فرهنگی به مناسبت های مختلف به مانند شب یلدا، عید نوروز، روز طبیعیت، اردوهای فرهنگی، روز معلم، افطاری، استقبال و حمایت از تیم ملی فوتبال، جمع آوری کمک ها برای زلزله زده گان کرمانشاه، جشن آغاز سال تحصیلی اشاره کرده اند. ایشان ادامه دادند که در حال حاضر در حال بررسی و ایجاد ارتباط بین دانشگاههای کره جنوبی و کشورمان مثل شریف، امیرکبیر، علوم و فنون مازندران و دانشگاه اراک هستیم.

وی در آخر در مورد پروسه انتخاب دانشجویان و پژوهشگران نیز توضیحات مفصلی را ارائه کرده اند. برای انتخابی منصفانه همه فاکتور های مهم مانند مقالات علمی، چاپ کتاب، شرکت در کنفرانس ها، حضور در کارگاههای علمی، عضویت در انجمن های علمی، معدل، ارجاعات به مقالات علمی، H-index، ثبت اختراع، جوایز، پروژه های علمی و پژوهشی و همچنین فعالیت های دانشجویی را در انتخاب برترین ها موثر دانستد. ایشان ضمن تشکر از کمیته علمی همایش که همگی از اعضای علمی همایش بودند، اعلام کرده اند که در طول 2 هفته کار شبانه روزی به صورتی کار ارزیابی صورت گرفته است که امروز با اعتماد به نفس 100% برگزیدگان را اعلام می کنیم.

در ادامه برنامه از دانشجویان و پژوهشگران ایرانی مقیم کره جنوبی در سه گروه کشاورزی، علوم پایه و فنی ومهندسی تقدیر و جوایزی به رسم یادبود به ایشان اهدا گردید. هیات داوران  افراد زیر را به عنوان برترین ها معرفی کرده اند:

علی میرزائی، رشته مواد، Hanyang University

طیبه سلطانی، ، رشته شیمی فیزیک، Ulsan University

جلیل قاسمی نژاد، رشته علوم دامی، Kangwon National University

حامد عباسی زاده، رشته برق الکترونیک، Sungkyunkwan University

پویا ایفایی، رشته مهندسی محیط زیست، Kyung Hee University

همچنین هیات داوران دستآوردهای علمی و پژوهشی افراد زیر را شایسته تقدیر دانستند:

عبدالرضا حسین دوست، رشته علوم دامی ،Kangwon National University

ژوان رشیدی، رشته انرژی، Kyung Hee University

زینب رضایی فر، رشته کامپیوتر و شبکه، Hanyang University

بهنام طیبی، رشته فیزیک، Korea University

ماندانا برقی، رشته انرژی، POSTECH

در حاشیه همایش نیز از پرتره دانشمند فقید ایرانی، پرفسور مریم میرزاخانی که توسط خانم یاورتنو از دانشجویان ایرانی نقاشی گردید رونمایی شد و کلیپی به یادبود این اسطوره ریاضی جهان پخش گردید.

یکی دیگر از برنامه هایی که درحاشیه این همایش برگزار گردید کارگاه علمی “Research Methodology and Technical Writing” با ارائه “پرفسور برایان آئوریوال”  برگزار بود که با استقبال فوق العاده حضار روبرو گردید.

دکتر ایمان جانقربان و امیرحسین حسنی از هنرمندان ایرانی مقیم کره جنوبی نیز با هنرنمایی خود و اجرای موسیقی سنتی ایرانی شادابی مجلس را صد چندان کرده اند.

#نماینده_رایزنی_علمی_کره_جنوبی
https://t.me/isc_sk