انجمن دانشجویان ایرانی مقیم کره جنوبی

بررسی راههای ایجاد همکاری های علمی – پژوهشی بین دانشگاههای ایران و کره جنوبی


راههای همکاری علمی – پژوهشی در حوزه بهداشت و درمان بین دانشگاههای ایران و کره جنوبی با حضور دکتر قاضی زاده هاشمی، وزیر بهداشت، درمان و آموزش پزشکی در سئول بررسی شد.

در ابتدای این جلسه جلیل پیران، نماینده رایزنی علمی کشورمان، آماری از دانشجویان ایرانی مقیم کره جنوبی و موفقیت های آنان ارائه داد. همچنین وضعیت دانشگاههای کره ای خصوصا در رشته های پزشکی را برای ایشان تشریح کرد. پیران افزود طبق آخرین رتبه بندی دانشگاههای جهان در علوم پزشکی، 4 دانشگاه از کره جنوبی در لیست 100 دانشگاه برتر جهان و 21 دانشگاه در لیست دانشگاههای با رتبه زیر 500 قرار دارند که دانشگاه ملی سئول در رتبه 40 بالاتر از بقیه قرار دارد. وی تاکید کرد علاوه بر رنکینگ جهانی، دانشگاههای کره ای از نظر فنآوری پزشکی دارای وضعیت فوق العاده ای هستند.
ولی علیرغم این آمارها، بر خلاف رشته های مهندسی در رشته های پزشکی دانشجوی ایرانی بسیار کمتری در دانشگاههای کره جنوبی مشغول به تحصیل و پژوهش هستند و دلیل این موضوع، قرار نداشتن این دانشگاهها در لیست وزارت بهداشت تا 2 سال پیش بوده است. اما خوشبختانه در سالهای اخیر 22 دانشگاه از کره در لیست دانشگاههای مورد تایید وزارت بهداشت قرار دارند که انتظار می رود دانشجویان بیشتری از کشورمان برای سود بردن از این منابع عظیم علمی و فنآوری به کره بیایند.
پیران علاوه بر این، موضوع همکاری بین دانشگاههای کره ای و دانشگاههای کشورمان را به عنوان یکی از راههای گسترش همکاری های علمی – پژوهشی ذکر کرد و تاکید کرد که این مهم می تواند فایده بسیار مناسبی برای هر دو طرف داشته باشد. پیران ابراز امیدواری کرده که ترکیب گرنت و فنآوری کره ای با دانش پزشکی کشورمان بتواند ثمرات فوق العاده ای را به همراه داشته باشد.
دکتر هاشمی با تایید آمارها تاکید کرده اند “با بازدیدی که از بیمارستانهای ملی سئول، یانسی و باندونگ داشته ام و از نزدیک در جریان توسعه پزشکی کره جنوبی و همچنین تجهیزات و امکانات این بیمارستان قرار گرفته ام و انشالله در زمینه تجهیزات ما از تولیدات کره جنوبی استفاده می کنیم”.
وزیر بهداشت با تحسین دستآوردهای دانشجویان و پژوهشگران ایرانی مقیم کره جنوبی افزودند با توجه به جایگاه بسیار مناسب دانشگاههای کره ای در حوزه بهداشت و آموزش پزشکی نیز می توانیم همکاری های خوبی با ایشان داشته باشیم و ابراز امیدواری کرده اند که در آینده نزدیک با هماهنگی با دانشگاههای داخل کشور بتوانیم پروژه های علمی و پژوهشی خوبی با کره ای ها آغاز کنیم.
شرکت در نشست همکاری های بهداشتی و پزشکی، بازدید از بیمارستان یانسی سئول، بازدید از بیمارستان ملی سئول . باندونگ، ملاقات با وزیر بهداشت کره جنوبی و بازدید از نمایشگاه تولیدات پزشکی سامسونگ از جمله برنامه های سفر سه روزه وزیر بهداشت به کره جنوبی است.
بیمارستان یانسی از بیمارستان های معتبر و مادر کره جنوبی است که در سال 1885 تاسیس شده است.
دکتر قاضی زاده هاشمی در راس هیاتی متشکل از مسئولان وزارت بهداشت، درمان و آموزش پزشکی و کمیسیون بهداشت و درمان مجلس شورای اسلامی عصر روز پنجشنبه وارد سئول شد.

#نماینده_رایزنی_علمی_کره_جنوبی
https://t.me/isc_sk