انجمن دانشجویان ایرانی مقیم کره جنوبی

برگزاری مراسم گلریزان در کره جنوبی

مراسم گلریزان در کره جنوبی برای کمک به زلزله‌زدگان کرمانشاه با نمایش تیم منتخب فدراسیون بین‌المللی ورزش‌های زورخانه‌ای و کشتی پهلوانی از کشورهای ایران، کره جنوبی، آذربایجان و کنیا برگزار شد.

آیین سنتی گلریزان  در اصل براساس یک سنت دیرینه رسم پهلوانی‌ در ایران آغاز شد و سرآغازی برای فتوت مردان نیک ضمیر بوده است. گلریزان به معنای رایج اجتماعی آن زاییده فرهنگ فتوت و پهلوانی مبتنی بر الگوهایی همچون پوریای ولی است که با تعمیم ریختن گل بر سر پهلوانان به گرد آوری کمک برای افراد گرفتار و دربند گسترش معنا یافته است. گلریزان به واقع ریختن و ایجاد گل زندگی و امید در چله سرما رنج و سختی و گرفتاری است که با ریختن گلی از شاخسار زندگی خود باغ بقا و بهار وصل را به خانواده‌های در رنج هدیه می‌کنند.

بر اساس این سنت با ارزش ایرانی، با هماهنگی سفارت کشورمان در سئول و انجمن دانشجویان ایرانی مقیم کره جنوبی مراسمی تحت عنوان “ورزش برای ادای تکلیف اجتماعی” بمنظور کمک به هموطنان زلزله زده در کرمانشاه با حضور شخصیت های سیاسی، ورزشی، علمی و دانشگاهی برگزار گردید.

نکته جالب این مراسم، جمع آوری کمک های نقدی توسط ورزشکاران بین المللی از کشورهای کره جنوبی، کنیا و آذربایجان بود که این مهم نشان دهنده احترام به ارزشهای والای انسانی در این ورزش است.