انجمن دانشجویان ایرانی مقیم کره جنوبی

روابط تهران و سئول رو به گسترش است

وزیر نفت در دیدار با وزیر زمین و امور زیربنایی و حمل و نقل کره جنوبی گفت: روابط ایران و کره جنوبی روابط خوب، رو‌به‌رشد و دوستانه ای است و امیدواریم این سفر به توسعه همکاری‌ها کمک کند.

بیژن زنگنه صبح امروز (سه‌شنبه، ۲۵ مهرماه) در دیدار با کیم هیون می گفت: تهران و سئول در حوزه انرژی می توانند در ۲ بخش اصلی با یکدیگر همکاری کنند، نخست ایران می‌تواند به کره جنوبی نفت خام و میعانات گازی صادر کند و دوم این که شرکت‌های کره‌ای می‌توانند در اجرای پروژه‌های ایران مشارکت کنند.

وی افزود: زمینه‌های زیادی برای همکاری میان ایران و کره جنوبی وجود دارد، اما شرکت‌های کره جنوبی تاکنون در صنایع نفت، گاز و پتروشیمی ایران سرمایه‌گذاری نکرده‌اند.

وزیر زمین و امور زیربنایی و حمل و نقل کره جنوبی نیز گفت: دولت این کشور از شرکت‌های کره جنوبی برای سرمایه گذاری در ایران حمایت می‌کند.

کیم هیون می اظهار کرد: حضور شرکت‌های کره‌جنوبی در پروژه‌های صنعت نفت ایران در این دیدار بررسی شد.

وی با بیان این که شرکت‌های کره جنوبی علاقه‌مند به حضور در صنعت نفت، گاز و پتروشیمی ایران هستند درباره حضور شرکت گاز کره جنوبی (کوگس) در ایران هم اظهار کرد: مذاکره مدیران این شرکت با شرکت‌های ایرانی در حال انجام است و مدیرعامل این شرکت در ماه مه دیداری با معاون وزیر نفت ایران داشته است.

شرکت کوگس یکی از شرکت‌های بزرگ گازی کره جنوبی است که در سال ۱۹۸۳ از سوی دولت این کشور تاسیس شده است و یکی از شرکت‌های اصلی وارد کننده ال ان جی در جهان به شمار می‌رود.

شرکت ملی نفت ایران و کوگس اردیبهشت ماه ۹۵، یادداشت تفاهم همکاری امضا کردند.

کره جنوبی بزرگترین واردکننده میعانات گازی ایران است و ۵۰ درصد میعانات گازی ایران به کره جنوبی می رود، این کشور در ۹ ماه نخست امسال به طور میانگین ٤٣٠ هزار بشکه در روز از ایران واردات داشته است که بیش از ٣٣٠ هزار بشکه از آن میعانات گازی بوده است.