انجمن دانشجویان ایرانی مقیم کره جنوبی

جشن چوسوک یا برداشت محصول در کره (추석)

جشن چوسوک(추석) یکی از جشنهای معروف در کره میباشد نام دیگر این جشن سنتی هنگاوی ( 한가위) است. این عبارت از دو کاراکتر زبان چینی یعنی بزرگ و میانه تشکیل شده است که در واقع به فصل پاییز اشاره می کند . چوسوک نیز از دو کاراکتر تشکیل شده است که جشن برداشت محصول ترجمه می شود .


تاریخچه چوسوک در کره
بطور دقیق نمی توان گفت این جشنها از چه زمانی در شبه جزیره بر پا می شده است . اما بر طبق نسخه های خطی موجود سابقه برگزاری چوسوک به دوران شیلا و قبل از تشکیل دولتهای متحد در شبه جزیره باز می گردد .از طرف دیگر کلمه هنگاوی در نسخه های خطی این دوران دیده شده که به نوعی به مراسمی در پاییز اشاره می کند . البته داستانهایی از سومین پادشاه شیلا یوری نیز در رابطه با چوسوک بدست امده است .
بهر حال چوسوک بعد از عید سون لال بزرگترین جشن و عید در کره جنوبی است که کشور به مدت سه روز تعطیل و بیش از80 در صد مردم به زادگاه ابا و اجدای خود سفر می کنند و با پوشیدن لباسهای سنتی به دیدن اقوام و خویشاوندان می روند .هم چنین به دلیل اینکه برنج به عنوان مهمترین آذوقه غذایی در کره معروف می باشد از ان نوعی کیک برنج به نام سونگ پیون송편 تهیه می شود همچنین انواع میوه جات و خوراکیها نیز به علامت شکرگذاری تهیه می گردد. در ایام چوسوک مردان به انجام بازیهای سنتی از جمله کشتی باستانی و طناب کشی میان خود و یا مردم روستاهای اطراف و زنان به رقصهای مختلف و رقص معروف کان کان سوله •강강술래 که در زیر نور مهتاب برگزار می شود می پردازند .در این رقص که سابقه چند هزار ساله دارد زنان با گرفتن دست های خود و چرخیدن درجهت موافق عقربه های ساعت به صورت دسته جمعی آواز می خوانند . مردم کره معتقدند خورشید و ماه و زمین جهان را مدیریت می کنند و اواز این رقص دست جمعی به نوعی در ارتباط با این سه عنصر حیاتی است . از نگاه معنوی و مذهبی نیز این جشن در ایین کنفوسیوسی و بودایی جایگاه خاصی دارد . زیرا شکر گزاری و نیز احترام به خانواده و دیدار با انان و بخشش به یکدیگر و احترام به درگذشتگان از اصول این دو آیین محسوب می شود .
از مطالب جالبی را که نیز در خصوص جشنهای چوسوک گفته می شود موضوع بدر پاییزی보름달 در این ایام است . این بدان معنای است که در یک زمانی در پاییز قرص ماه کامل میان خورشید و زمین قرار می گیرید و کر ه ایها می گویند در چوسوک ماه به زمین بسیار نزدیک می شود و برکات ان نصیب زمینیان می گردد. بر طبق همین سننت است که در گذشته نژاد کر ه ای معتقد بودند خورشید و ماه و زمین هستی را مدیریت می کنند .

مرتضی سلطان پور ابیانه @yosmoon