انجمن دانشجویان ایرانی مقیم کره جنوبی

المپیک زمستانی ‘پیونگ چانگ’ با طعم آخرین فناوری های جهانی

اگرچه کره جنوبی در حال آماه شدن برای برگزاری المیپک زمستانی به عنوان یکی از بزرگترین گردهمایی های ورزشی جهانی در شهر پیونگ چانگ این کشور در زمستان 2018 است اما در حقیقت کره ای ها در حال آماده شدن برای نمایش بزرگترین مانور فناوری نیز هستند.

 
برگزار کنندگان این مسابقات که 9 فوریه (20 بهمن) آغاز خواهد شد، می خواهند چندین نشان را با یک تیر هدف بگیرند در حالی که می روند تا با استفاده از مهارت های تکنولوژیک خاص خود، مسابقات را به بهترین شکل ممکن برگزار کنند فرصتی خواهد بود تا قابلیت ها و دستآوردهای غول های تکنولوژی خود را هم در این همآورد جهانی به نمایش بگذارند تا جایی که دولت کره جنوبی نام K-ICT را بر این سری از مسابقات المپیک نهاده است.
Korea Telecom یا به اختصار KT غول صنعت مخابرات دنیا، برای اولین بار در جهان، نسل پنجم ارتباطات موبایل را در المپیک پیونگ چانگ به مرحله عملیاتی در خواهد آورد این در حالی است که کشورهای صاحب فناوری امیدوارند که این نسل را در سال 2020 به مشتریان خود ارائه دهند.
پیش بینی می شود که نسل پنجم موبایل سرعت اینترنت را برای کاربران موبایل تا 10 گیگابیت بر ثانیه افزایش دهد. علاوه بر سرعت در نسل آینده شاهد رکوردهای بی سابقه ای نیز خواهیم بود از جمله تاخیر نزدیک به صفر، حداقل مصرف انرژی، سرویس دهی به تعداد کاربران بیشتر و قابلیت ارتباط D2D .
در سایر بخش های این مانور شرکت KT انتظار می رود تا برای اولین بار مسابقات را بصورت واقعیت مجازی 360 درجه پخش کند بطوریکه بینندگان تلویزیونی خود را در وسط صحنه برگزاری مسابقات بیابند. همچنین بینندگان تلویزیونی می توانند از طریق سرویس های time-slice صحنه های مسابقات را بصورت سه بعدی مشاهده کنند، این در حالی است که شبکه های تلویزیونی کل مسابقات را با کیفیت بسیار بالای UHD ارائه خواهند داد.
موسسه پژوهشی مخابرات و الکترونیک کره ETRI نیز یک اپلیکیشن برای گزارش و تفسیر بازی ها به 29 زبان دنیا معرفی خواهد کرد که در آن از پیشرفته ترین الگوریتم های هوش مصنوعی استفاده خواهد شد.
همچنین با استفاده از این اپلیکیشن، کیوسکهایی را در نزدیکی محل برگزاری مسابقات تعبیه خواهد کرد که بدون حضور انسان و با استفاده از ربات و اپلیکیشن های هوشمند به تماشاگرانی که از کشورهای دیگر آمده اند به زبان خودشان کمک خواهد کرد تا به راحتی بتوانند اطلاعات لازم را در مورد زمان و مکان مسابقات، رستوران ها، هتل ها و برنامه حمل نقل اتوبوس ها و مترو بدست بیاورند.
شرکت هیوندای، غول صنعتی کره جنوبی در زمینه های مختلف نیز قصد دارد قدرت خود را به رخ رقیبان بکشد، این شرکت در نظر دارد اتوبوس های بدون راننده را در این مانور به نمایش بگذارد، این اتوبوس ها در طول مسابقات تعداد زیاد تماشاگران را از محل مسابقات به محل سکونت آنها و سایر شهرهای کره جنوبی انتقال خواهند داد.
با توجه به زیر ساخت بسیار قوی مخابراتی که کره ای ها سالیان است از آن بهره می برند و سرعت بالای اینترنت که دارند، اولین چارچوب پیاده سازی اینترنت اشیا در گستره بالا را توسط شرکت سامسونگ شاهد خواهیم بود، با استفاده از اجرای موفق IoT، بدون توجه به تعداد زیاد کاربران، خدمات مخابراتی و اینترنتی با حداکثر کیفیت قابل تصور، ارائه خواهد شد.
کره ای ها امیدوارند در این مانور که میلیاردها نفر آن را از نزدیک و یا از طریق تصاویر تلویزیونی مشاهد می کنند، با به نمایش گذاشتن آخرین فناوری های خود در صنعت اطلاعات و ارتباطات، شعار ‘کره = IT’ را به دنیا دیکته کنند.
محمد جلیل پیران
* نماینده رایزنی علمی ایران در کره جنوبی، عضو هیات علمی دانشگاه سجونگ کره جنوبی