انجمن دانشجویان ایرانی مقیم کره جنوبی

اعطای جایزه نوبل پزشکی سال ۲۰۱۷ به سه دانشمند آمریکایی به دلیل مطالعه بر روی ساعت زیستی

جایزه نوبل پزشکی سال ۲۰۱۷ به طور مشترک به سه دانشمند آمریکایی تعلق گرفت. این سه دانشمند به نام‌های جفری سی‌هال، مایکل روزباش و مایکل یانگ به دلیل مطالعه بر روی ساعت بیولوژیکی و داخلی موجودات زنده لایق دریافت این جایزه تشخیص داده شدند. قرار است جایزه ۸۲۵ هزار پونده امسال به طور مشترک بین این سه دانشمند تقسیم شود.

دانشمندان برای اولین بار در سال ۱۷۲۹ به وجود ساعت زیستی در موجودات زنده پی بردند. در این سال ژانت ژاک داوورتو که یک ستاره شناس بود متوجه شد که برگ‌های درختان در یک اتاق تاریک و بدون اینکه نور خورشید را ببینند خود به خود باز و بسته می‌شوند. دانشمندان امروزه می‌دانند که ساعت زیستی بدن ما در تنظیم الگوی خواب، رفتار تغذیه، آزاد سازی هورمون‌ها، فشار خون و دمای بدن نقش دارد. همچنین بخش بزرگی از ژن‌های ما توسط ساعت زیستی بدن تنظیم می‌شوند.

پژوهش‌های این سه دانشمند در طول چند سال نشان داده که چگونه ریتم زیستی انسان‌ها، حیوانات و گیاهان به گونه‌ای سازگار می‌شود که می‌تواند با انقلاب زمین در فصول مختلف هماهنگ شود. آن‌ها در مطالعه خود بر روی مگس میوه ژنی را یافته‌اند که ریتم ساعت بیولوژیک روزانه را تنظیم می‌کند. این ژن پروتئینی را در داخل سلول‌ها رمزگذاری می‌کند که در طول روز تجزیه می‌شود و اگر زمان تجزیه این پروتئین که ساعت درونی بدن است با ساعت محیط اطراف هماهنگ نباشد، سلامتی موجود زنده به خطر خواهد افتاد.

از بین این سه دانشمند، جفری سی‌هال ۷۲ ساله است و درحال حاضر استاد ژنتیک در دانشگاه مین است اما با دو زیست شناس دیگر همکاری داشته است. زیست شناس نخست مایکل روزباش ۷۳ ساله است که در دانشگاه براندیس در نزدیکی بوستون فعالیت دارد. همکار دیگر آن‌ها مایکل یانگ ۶۸ ساله است و در دانشگاه راکفلر نیویرک تدریس می‌کند. بامبوس کریاکو استاد ژنتیک رفتاری از دانشگاه لستر که با هر سه دانشمند دوست است درباره آن‌ها گفته است:

جف بسیار غیرعادی و عجیب و غریب است. مایل روزباش بسیار ثابت قدم است و همه مسائل را تا انتها ادامه می‌دهد و عقیده دارد که روزی در آزمایشگاه از دنیا خواهد رفت. اما مایکل یانگ جذاب و شایسته است و مودب و معقول رفتار می‌کند.

با توجه به اینکه اختلال در ژن‌های تنظیم کننده ساعت با اختلالات خواب، افسردگی، اختلال دوقطبی، نقص حافظه، و همچنین ابتلا به سرطان، چاقی، دیابت و سایر اختلالات متابولیکی ارتباط دارد، یافته‌های این دانشمندان حائز اهمیت بسیاری است.

اهدای جوایز نوبل برای نخستین بار از سال ۱۹۰۱ میلادی آغاز و از آن تاریخ بدل به معتبرترین جایزه جهان شد. تاکنون ۱۰۷ جایزه نوبل به ۲۱۱ دانشمند اعطا شده است. قابل ذکر است که جایزه نوبل سال ۲۰۱۶ در بخش پزشکی به دانشمندی به نام یوشینوری اُسومی از ژاپن و به دلیل مطالعه بر روی اتوفاژی تعلق گرفته بود.