انجمن دانشجویان ایرانی مقیم کره جنوبی

دیدار هیاتی از معاونت علمی و فنآوری ریاست جمهوری با پژوهشگران ایرانی مقیم کره جنوبی

هیاتی که از معاونت علمی و فنآوری ریاست جمهوری بمنظور شرکت در نشست سالیانه ایران و کره جنوبی در حوزه صنایع خلاق و فنآوری های فرهنگی شرکت کرده بودند، که در حاشیه این نشست با پژوهشگران ایرانی مقیم کره جنوبی جلسه دیدار کردند.

این جلسه به ریاست سید محمد حسین سجادی نیری، دبیرستاد توسعه فن آوری های نرم وهویت ساز معاونت علمی وفناوری ریاست جمهوری و با حضور پرویز کرمی، مشاور معاون علمی و فنآوری رئیس جمهور، آقای مومنی مسئول فرهنگی سفارت، دکتر محمد جلیل پیران، نماینده رایزنی علمی ایران در کره جنوبی و جمعی از پژوهشگران ایرانی مقیم کره جنوبی در محل سفارت کشورمان در سئول برگزار گردید.

در ابتدای این جلسه نمایندگی رایزنی علمی ایران در کره جنوبی گزارشی از وضعیت جامعه علمی ایرانیان مقیم کره جنوبی بیان کرد. ایشان تعداد دانشجویان ایرانی را بالغ بر 300 نفر و تعداد پژوهشگران پسادکتری و فرصت مطالعاتی و اساتید ایرانی شاغل در دانشگاههای کره را 20 نفر عنوان کرد. جلیل پیران از تعامل بسیار عالی بین دانشجویان ایرانی و دانشگاههای کره ای را یادآور شد و اضافه کرد که خروجی بسیار عالی ایرانیان باعث رضایتمندی دانشگاههای کره ای از ایرانیان شاغل به تحصیل در اینجا می باشد. وی در ادامه ایجاد ارتباط و توجه از طرف نهادهای زیربط در کشور به این پتانسیل علمی را ضروری دانست و ابراز امیدواری کرد با تمهیدات اتخاذ شده از طرف معاونت علمی و بنیاد نخبگان شاهد بازگشت سرمایه های علمی به کشور عزیزمان باشیم.

در ادامه این جلسه پژوهشگران حاضر در جلسه نیز مطالبی را مطرح نمودند. خانم دکتر نرگس نعمتی، پژوهشگر دوره پسا دکتری در دانشگاه یانسی، از آمادگی شرکت های کره ای برای سرمایه گذاری در طرح رآکتور گداخت خبر دادند و اعلام کردند که آماده هستند به عنوان رابط این طرح را در کشور پیاده سازی کنند.

آقای علی کریمی، دانشجوی دکتری رشته مهندسی پزشکی دانشگاه کره، نیز لزوم ایجاد یک پرتال جامع برای شناسایی زمینه های تحقیقاتی مورد نیاز کشور را یادآوری کردند و ایجاد شبکه ای از پژوهشگران ایرانی خارج از کشور را ضروری دانستند.

آقای دکتر جلیل قاسمی نژاد، پژوهشگر دوره پسادکتری در دانشگاه کانگوان، حمایت بیشتر از پژوهشگران مقیم خارج از کشور را برای ارائه نتایج علمی خود و همکاری با دانشگاههای داخل را خواستار شدند.

در ادامه جلسه آقای پرویز کرمی، مشاور معاون علمی و فنآوری رئیس جمهوری، از حمایت بنیاد ملی نخبگان از فارغ التحصیلان 100 دانشگاه برتر برای انجام تحقیقات در کشور خبر دادند و گقتند که به این عزیزان برای بازگشت به کشور و انجام پروژه های خود از همه لحاظ حمایت خواهد شد. ایشان برجام را نقطه آغاز تغییر در کشور دانستند و از قوانین جدید حمایتی بنیاد ملی نخبگان خبر دادند. وی عزم جامع دولت برای حمایت از شرکت های دانش بنیان را بی سابقه توصیف کردند و تعامل بین سازمانهای سنتی و مدرن را از کارهای جدید مدیران جدید نام بردند. آقای کرمی هماهنگی با بخش خصوصی برای بکارگیری نخبه گان علمی را یکی دیگر از استراتژی های سازمان مطبوع خویش برشمرد. ایشان “کریدور صادراتی” را از اقدامات منحصر بفرد معاونت علمی و فنآوری دانستند که بمنطور معرفی بازار به شرکت های دانش بنیان نوپا تشکیل شده است.

در این جلسه سید محمد حسین سجادی نیری، دبیرستاد توسعه فن آوری های نرم وهویت ساز معاونت علمی وفناوری ریاست جمهوری، با ابراز خرسندی از موفقیت های پژوهشگران ایرانی مقیم کره جنوبی، ایشان را سرمایه های مملکت دانستد و اعلام کردند ما تمام تلاش خود را برای بکار گیری این عزیزان در داخل کشور به کار خواهیم گرفت. وی اضافه کردن برای محقق شدن این مهم، تسهیلاتی از قبیل معرفی فارغ التحصیلان به سازمان ها و شرکتهای مرتبط با زمینه پژوهشی ایشان، حمایت مالی برای برگزاری سمینار ها و کارگاههای آموزشی و همچنین استخدام برای دوره پسا دکتری، در نظر گرفته شد.

 

آقای نیری در توصیف سازمان مطبوع خویش، وظیفه اصلی آن را تجاری سازی فنآوری ذکر کردند و اعلام کردند که از هیچ تلاش و کمک حمایتی در این زمینه از پژوهشگران بمنظور دستیابی به اقتصاد پویا مبتنی بر فنآوری در کشور دریغ نخواهند کرد. ایشان فنآوری های دارای اولویت برای کشور را فنآوری های ICT، هوافضا، نانو، فنآوری های نرم فرهنگی و بایو برشمردند و به پژوهشگرانی که در این زمینه ها فعالیت دارند اطمینان داد که بستر لازم برای انجام پروژه های تحقیقاتی در کشور برای ایشان مهیا می باشد.

وی اعلام کردند که در سازمان مطبوع خویش بیش از 110 خدمت جدید به شرکت های دانش بنیان ارائه خواهد شد که این خود انگیزه ای قوی برای دانش آموختگان خارج از کشور برای مراجعت به میهن خویش است. وی تعامل با ایرانیان خارج از کشور بخصوص دانشجویان و پژوهشگران را از سیاستهای اصلی دولت دوازدهم ذکر کرد که در این تعامل دانشجویان و فارغ التحصیلان دارای جایگاه ویژه ای هستند.

در پایان ایشان توصیه های را به پژوهشگران ایرانی مقیم خارج از کشور داشتند. وی عشق و عرق ملی نسبت به ایران را از اصلی ترین وظایف هر ایرانی فارغ از تفکر و عقیده آنان دانست و اضافه کرد این عشق باعث ساختن کشور می شود. ایشان ادامه دادند کاستی ها و یا کم کاری بعضی از مسئولین را نباید به حساب کل کشور نوشت و این موضوع نباید باعث دلسردی برای ساخت کشور دانست. همچنین ایشان لزوم برقراری ارتباط با سازمانها و شرکتهای ایرانی را تاکید کردند که این ارتباط و تعامل خود قدم بزرگی برای انجام پروژه های تحقیقاتی بزرگ و در نهایت شکوفایی صنعت میهن عزیزمان ایران خواهد شد. آقای نیری از نگاه خاص آقای دکتر سرنا ستاری معاون علمی و فنآوری ریاست جمهوری به شرکت های دانش بنیان را گواهی بر تغییرات مدعا شده دانستند و شرکتهای در حال فعالیت که از این تسهیلات استفاده کرده اند را به عنوان سند این مدعا بر شمردند.