انجمن دانشجویان ایرانی مقیم کره جنوبی

امضا قرارداد همکاری پالایشگاه‌های سیراف و کنسرسیومی از کره جنوبی و ژاپن

به گزارش ایرنا، در مراسم امضای این قراردادها که در محل ساختمان مرکزی شرکت دیلیم کره در شهر سئول برگزار شد، علاوه بر حسن طاهریان سفیر جمهوری اسلامی ایران در کره جنوبی؛ مدیران عامل شرکت های هیوندایی، دیلیم، چیودای و همچنین مدیران پالایشگاه های هشتگانه سیراف از کشورمان حضور داشتند.
ارزش این قرارداد 3 میلیارد دلار اعلام شده که بر مبنای توافق امروز مقرر شده است 2 میلیارد آن توسط موسسات مالی و اعتباری کره ای «کی اگزیم» و «کی شور» و یک میلیارد آن توسط دو شرکت مالی و اعتباری «نکسی» و «کی بی» ژاپن تامین شود.
همچنین طول مدت اجرای این قرارداد 4 ساله اعلام شده که با اجرای آن 22 درصد به ظرفیت پالایشی و 57 درصد به خوراک پتروشیمی کشور افزوده می شود.
بر اساس این گزارش، اجرای این قرارداد علاوه بر آنکه 13 میلیارد دلار درآمد ناخالص فروش خواهد داشت، 3 درصد نیز به تولید ناخالص ملی کشور می افزاید.
گفتنی است، هفته گذشته نیز نخستین قرارداد جدید نفتی در پساتحریم بین شرکت ملی نفت و کنسرسیوم بین المللی به رهبری شرکت نفتی توتال فرانسه برای توسعه فاز 11 پارس جنوبی امضا شد.
ارزش قرارداد توسعه فاز 11 پارس جنوبی چهار میلیارد و ٨٠٠ میلیون دلار است که با به ثمر رسیدن آن، روزانه 56 میلیون مترمکعب (معادل 2 میلیارد فوت مکعب) به ظرفیت برداشت ایران از میدان گازی پارس جنوبی مشترک با قطر افزوده می‌شود.