انجمن دانشجویان ایرانی مقیم کره جنوبی

مراسم افطار دانشجویی به همت رایزنی علمی ایران در چین، کره و ژاپن در سئول

با حضور جمعی از دانشجویان و پژوهشگران ایرانی مقیم کره جنوبی، مراسم افطار دانشجویی به همت رایزنی علمی ایران و با همکاری سفارت کشورمان در محل سالن اجتماعات در سئول برگزار گردید. در این مراسم که همزمان با روز قدس برگزار گردید، ابتدا با برگزاری نماز و دعا شروع شد و سپس میهمانان بر سر سفره افطار گرد هم نشستند.

بعد از صرف افطار و شام نشست دانشجویی برگزار گردید. ابتدا، جناب آقای طاهریان سفیر کشورمان طی سخنانی از روز قدس به عنوان روز فریاد علیه ستمگران یاد کردند. وی با بیان اینکه روز جهانی قدس، نماد ظلم ستیزی مردم مستضعف دنیاست، گفت که این روز به ما یادآوری می کند که نباید در برابر ظالمان سکوت اختیار کنیم و تحت هر شرایطی مدافع حقوق ستم دیدگان باشیم.
طاهریان، اعلام آخرین هفته ماه مبارک رمضان توسط امام خمینی (ره) به عنوان روز قدس را نشان دهنده هوشمندی و درایت امام راحل دانست تا این روز به روز وحدت مسلمانان جهان در حمایت از مردم مظلوم فلسطین تبدیل شود.
او با بیان اینکه بنیانگذار جمهوری اسلامی ایران با اعلام روز قدس نگذاشتند چنین روزی فراموش شود، روز جهانی قدس را سنت حسنه امام راحل دانست و گفت که بر همه مردم و مسلمانان دنیا واجب است با مشارکت در آیین ها و مراسم چنین روزی، وظیفه دینی و سیاسی خود را به بهترین شکل ممکن انجام دهند.


سفیر ایران در کره جنوبی همچنین از روز قدس به عنوان قبله اول مسلمانان جهان نام برد و تاکید کرد: در موضوع قدس مساله فقط بحث سرزمینی نیست بلکه بخشی از هویت دینی مسلمانان جهان و خواستگاه اولیای الهی است که متاسفانه هم اکنون در اسارت نژادپرستان صهیونیست قرار دارد.
طاهریان یادآور شد که رژیم اسرائیل به عنوان نماینده غرب و استکبار، همواره درصدد ایجاد نفاق است و در بسیاری از مسائل و مصیبت های منطقه ای به خوبی رد پای این رژیم غاصب مشاهده می شود.
او گفت که بر برپایی آئین های گرامیداشت روز جهانی قدس در آخرین جمعه ماه مبارک رمضان توسط مسلمانان به نوعی اعلام همبستگی با قدس شریف و تاکید بر ضرورت وحدت و انسجام مسلمانان است

سپس دکتر محمد جلیل پیران، نماینده رایزنی علمی ایران در کره جنوبی گزارشی از جامعه علمی ایرانیان مقیم کره جنوبی ارائه کردند. ایشان با مقایسه تعداد دانشجویان ایرانی نسبت به گذشته، رشد فزاینده علاقمندان به تحصیل در کره جنوبی را یاداور شدند و عوامل متفاوتی از جمله، بالا بودن رتبه علمی دانشگاهها، پیشرفته بودن کشور در زمینه های علمی و فنآوری، امکانات بسیار مناسب علمی و پژوهشی را دلیل این رشد دانسته اند. وی از توجه خاص رایزنی علمی ایران و سفارت جمهوری اسلامی ایران در سئول به دانشجویان ایرانی تقدیر و تشکر کرده اند و جو بسیار مناسب بوجود امده بین مسئولین و دانشجویان را نتیجه تلاشهای هر دوی رایزنی و سفارت و همچنین علاقمندی دانشجویان به کشور خود دانسته اند. وی دانشجویان ایرانی حاضر در کره جنوبی را از نخبه گان کشور برشمردند و خواستار توجه خاص به ایشان شدند تا زمینه بازگشت آنها به کشورمان بعد از فراغت از تحصیل فراهم گردد.

سپس در جلسه پرسش و پاسخ سفیر کشورمان و نماینده رایزنی به سئوالات دانشجویان و پژوهشگران پاسخ دادند. موراد زیر در پایان جلسه به عنوان اعم موضوعات قابل پیگیری نتیجه گیری شدند:

  • 1. حل و فصل مشکلی بانکی پیش آمده برای دانشجویان
  • 2. برگزاری نشست هاي مدون دانشجويان در شهرهای مختلف
  • 3. گردآوری امار و زمينه پژوهشي دانشجويان و  ارسال به نهاد های مسئول در ايران
  • 4. گسترش همكاري هاي علمي بین دانشگاههای ایران و کره جنوبی
  • 5. برگزار همايش علمي
  • 6. شناسایی پروژه هاي پژوهشي قابل انتقال به كشور