انجمن دانشجویان ایرانی مقیم کره جنوبی

راههای گسترش فعالیتهای فرهنگی-گردشگری ایران و کره جنوبی بررسی شد

امروز در دفتر هانیران در سئول با حضور مدیر عامل کانون جهانگردی کشورمان، جناب آقای حاجی، راههای گسترش فعالیتهای فرهنگی ایران در کره جنوبی بررسی گردید.

در این جلسه که با حضور آقایان اسلامی معاون روابط بین الملل کانون، پیری، کنسول سفارت، ابراهیمی، نماینده کشتیرانی، دکتر جلیل پیران، نماینده رایزنی علمی وزارت علوم،  کارون رحیمیان، مدیر عامل هانیران و نماینده سازمان گردشگری در کره جنوبی، و چند تن از سرمایه گزاران کره ای در صنعت توریست برگزار گردید مسائل مختلفی به منظور ایجاد تعاملات فرهنگی و گردشگری بین جمهوری اسلامی ایران و کره جنوبی مورد کنکاش قرار گرفت.

جناب آقای حاجی از آمادگی کشورمان بمنظور بهبود روابط فرهنگی و گردشگری با کره جنوبی خبر دادند و اعلام کردند که در دوره اول دولت تدبیر و امید توجه خاصی به مقوله گردشگری و جذب توریست شده است. و با انتخاب دوباره آقای دکتر روحانی به عنوان رییس جمهور امید بیشتری برای بهبود این مقوله متصور است. ایشان تسهیل در ورود توریست ها با حذف روادید، بهبود کیفیت هتل ها و رستوران ها، و ایجاد تسهیلات خاص برای مسافران خارجی را از اعم این فعالیت ها دانست. ایشان همچنین خبر از دعوت دولت جمهوری اسلامی ایران از سرمایه گذاران کره ای در بخش توریست ایران را داده اند و تاکید کرده اند هم سازمان جهانگردی و هم بانک مرکزی تسهیلات ویژه ای را در این خصوص به سرمایه گذاران خارجی خواهند داد.

در ادامه این جلسه، آقای علی پیری، کنسول سفارت جمهوری اسلامی ایران در سئول از حمایت صددرصدی سفارت از فعالیت های فرهنگی دو طرفه بین ایران و کره جنوبی خبر داده اند. ایشان رشد مراودات سیاسی، فرهنگی و اقتصادی بین دو کشور را بی سابقه دانسته اند. وی تاکید کرده اند که با سفر خانم پارک رییس جمهور اسبق کره جنوبی به ایران این فعالیت های بهتر شده و ما درصدد این هستم که این رشد را فزونی بدهیم. و با این اوصاف آینده ای بسیار درخشان در روابط دو کشور را می توان متصور شد. وی همچنین خبر از سفر آقای دکتر روحانی رییس جمهور کشورمان به کره جنوبی در سال جاری خبر دادند. وی ادامه دادند یکی از مشکلات بین دو کشور نبود پرواز مستقیم می باشد که یک شرکت کره ای و دو شرکت ایرانی بدین منظور اعلام آمادگی کرده اند که در حال تبادل نظر برای راه اندازی این خط هوایی مستقیم هستیم.

در این جلسه دو تن از سرمایه گذاران کره ای از آمادگی خود برای سرمایه گذاری در ایران بمنظور ساخت هتل در ایران خبر داده اند. ایشان بازار توریست ایران را بازار بسیار مناسبی برای سرمایه گذاران کره ای دانستند و اعلام کردند بهبود روابط بین دوکشور جاده سرمایه گذاری را بسیار هموار کرده و ما بسیار مشتاق به انجام این کار هستیم. سپس جناب آقای حاجی با استقبال از سرمایه گذاری در صنعت توریست ایران اعلام کرده اند هم دولت و هم شرکت های خصوصی ایران از هر حیث اماده برقرار ارتباط و تعامل با شرکت های کره هستند.

در ادامه این جلسه، دکتر جلیل پیران، نمایندگی رایزن وزارت علوم در کره جنوبی گزارشی از وضعیت جامعه علمی ایرانیان مقیم کره جنوبی دادند. وی تاکید کرد دانشجویان ایرانی مقیم کره که اکثرا از نخبه های کشورمان هستند می توانند به عنوان سفیران علمی و فرهنگی ایران در کره جنوبی زمینه را برای ایجاد و گسترش دیپلماسی علمی-فرهنگی باز نمایند. پیران ادامه دادند با معرفی و شناساندن فرهنگی و تمدن ایران ضمن ایجاد و تقویت ارتباطات و تعاملات فرهنگی، گسترش روابط علمی-دانشجویی ایران با کره جنوبی با راهبرد دیپلماسی علمی-فرهنگی، و اجرای کنفرانس ها وسمینار های فرهنگی و علمی می توان تصویر واقعی از کشور عزیزمان را به جامعه علمی کره جنوبی و حتی دانشجویان خارجی مقیم کره جنوبی نشان داد. که این مهم باعث افزایش مسافران خارجی به کشورمان خواهد شد. ایشان از برنامه ریزی برای برگزای یک کنفرانس علمی با عنوان “اخلاق در علم و پژوهش” با همکاری دانشگاههای کره ای و کشورمان در آینده نزدیک در سئول خبر داده اند.