انجمن دانشجویان ایرانی مقیم کره جنوبی

گرامیداشت عید نوروز با برگزاری سفره هفت سین در دانشگاههای کره جنوبی توسط دانشجویان ایرانی

سخن تازه از نوروز گفتن دشوار است. نوروز یک جشن ملی است، جشن ملی را همه می‌شناسند که چیست نوروز هر ساله برپا می‌شود و هر ساله از آن سخن می‌رود. بسیار گفته‌اند و بسیار شنیده‌اید پس به تکرار نیازی نیست؟

چرا هست. مگر نوروز را خود مکرر نمی‌کنید؟ پس سخن از نوروز را نیز مکرر بشنوید. در علم و ادب تکرار ملال‌آور است و بیهوده «عقل» تکرار را نمی‌پسندد. اما «احساس» تکرار را دوست دارد، طبیعت تکرار را دوست دارد، جامعه به تکرار نیازمند است و طبیعت را از تکرار ساخته‌اند: جامعه با تکرار نیرومند می‌شود، احساس با تکرار جان می‌گیرد و نوروز داستان زیبایی است که در آن طبیعت، احساس، و جامعه هر سه دست اندر کارند.

نوروز که قرن‌های دراز است بر همه جشن‌های جهان فخر می‌فروشد، از آن رو هست که این قرارداد مصنوعی اجتماعی و یا یک جشن تحمیلی سیاسی نیست. جشن جهان است و روز شادمانی زمین و آسمان و آفتاب و جشن شکفتن‌ها و شور زادن‌ها و سرشار از هیجان هر “آغاز”.

و ما در این لحظه در این نخستین لحظات آغاز آفرینش نخستین روز خلقت، روز اورمزد، آتش اهورایی نوروز را باز بر می‌افروزیم و در عمق وجدان خویش، به پایمردی خیال، از صحراهای سیاه و مرگ زده قرون تهی می‌گذریم و در همه نوروزهایی که در زیر آسمان پاک و آفتاب روشن سرزمین ما بر پا می‌شده است با همه زنان و مردانی که خون آنان در رگ‌هایمان می‌دَود و روح آنان در دل‌هایمان می‌زند شرکت می‌کنیم و بدین گونه، بودن خویش را، به عنوان یک ملت، در تند باد ریشه برانداز زمان‌ها و آشوب گسیختن‌ها و دگرگون شدن‌ها خلود می‌بخشیم .

در این میعاد گاهی که همه نسل‌های تاریخ و اساطیر ملت ما حضور دارند با آنان پیمان وفا می‌بندیم امانت عشق را از آنان به ودیعه می‌گیریم که هرگز نمیریم و دوام راستین خویش را به نام ملتی که در این صحرای عظیم بشری ریشه، در عمق فرهنگی سرشار از غنی و قداست و جلال دارد و بر پایه اصالت خویش در رهگذر تاریخ ایستاده است بر صحیفه عالم ثبت کنیم.

 

هفت‌سین

هفت‌سین سفره‌ای است که ایرانیان، هنگام نوروز می‌آرایند.

این سفره روی زمین یا روی خوان پایه گذاشته می‌شود. هم‌وندان (اعضای) خانواده در زمان  گردش سال در کنار سفره هفت‌سین می‌نشینند.

دسته‌ای نیز سفره را تا سیزده روز پس از نوروز نگه می‌دارند و در پایان این چرخه در روز سیزهم نوروز سبزه را به آب می‌سپارند.

نکتهٔ درخور نگرش در مورد هفت سین‌ که از زمان باستان تا امروز از سوی نیاکان ما بر خوان نوروزی می‌نهادند این است که هفت سین‌ها باید دارای این پنج ویژگی باشند:

  1. نام آنها پارسی باشد
  2. با بند واژه سین آغاز شود
  3. دارای ریشه گیاهی باشد
  4. خوردنی باشد
  5. نام آنها ترکیبی نباشد

سیر

سیر، نشانه اهورامزدا است و نماد مبارزه با زشتی و پلشتی

سبزه

سبزه نشانه فرشته اردیبهشت است و نماد آب‌های پاک

سیب

سیب، نشانه فرشته سپندارمزد (فرشته زن) است و نماد بارداری و پرستاری

سمنو

سمنو، نشانه فرشته شهریور است. نماد بارور شدن گیاهان، فراوانی خوراک

سنجد

سنجد، نشانه فرشته خرداد است، و نماد دلبستگی

سرکه

سرکه، نشانه فرشته امرداد است، و نماد جاودانگی و صبر

سماق

سماق، نشانه فرشته بهمن است، و نماد باران

 

امسال به همت انجمن دانشجویان ایرانی مقیم کره جنوبی و حمایت سفارت جمهوری اسلامی ایران، سفره هفت سین در سه دانشگاه ملی سئول، سجونگ و هانکوک برگزار گردید. در حاشیه این مراسمات، دانشجویان ایرانی تاریخچه عید نوروز و سفره هفت سین را برای بازدید کنندگان بازگو کرده اند. لازم به ذکر است که این مراسم با استقبال بسیار خوب کره ای ها و خارجی های مقیم کره روبرو شده است.

 

انعکاس این خبر توسط خبرگزاری ایرنا: http://www.irna.ir/fa/News/82472431/