انجمن دانشجویان ایرانی مقیم کره جنوبی

جشن با شکوه نوروز 96 در سئول

در این مراسم که روز یکشنبه (6/1/96) توسط سفارت جمهوری اسلامی ایران در کره جنوبی و انجمن دانشجویان ایرانی مقیم کره جنوبی و در یکی از هتل های شهر سئول برپا شد،بالغ بر 500 تن از ایرانیان مقیم، دانشجویان، کارکنان سفارت و نهادهای مختلف و همچنین تعدادی از میهمان کره ای حضور داشتند.

این مراسم با سخنرانی حسن طاهریان سفیر کشورمان در کره جنوبی آغاز شد و او در سخنان خود از نوروز بعنوان فصل تحول، رویش طبیعت و آغاز دوباره زندگی و حیات نام برد.
مقام عالی سیاسی کشورمان در کره جنوبی همچنین یادآور شد که نوروز واقعه ای کهن و نشان ‌دهنده عمق فرهنگی و تمدنی ایران در گستره تاریخ است.
او گفت که این جشن در طول دوران ها و سال های متمادی در ایران حفظ شده و محمل و فرصت مناسبی برای جمع شدن ایرانیان در گوشه و کنار نقاط دنیا حول محور فرهنگ و ملیت مشترک است.
طاهریان همچنین با بیان اینکه نوروز برای تقویت هویت مشترک ملی و فرهنگی و افزایش دوستی ها و صمیمیت ها میان ایرانیان نقش ارزنده ای دارد از آن به عنوان فرصتی بی نظیر یاد کرد.
سفیر ایران در کره جنوبی همچنین تاکید کرد که می بایست از این مناسبت فرهنگی و تاریخی ارزشمند در جهت تقویت روح ملی و هویت ایرانی و اتحاد و همبستگی مردم کشورمان در سراسر جهان استفاده کرد و آن را به شکلی پویا و مستمر به پیش سوق داد.
همچنین در این مراسم برنامه های متنوع فرهنگی از قبیل شب شعر و مشاعره، اجرای زنده موسیقی سنتی ایران توسط دانشجویان ایرانی اجرا شد که با استقبال خوب میهمانان همراه بود.


اجرای سرود «ای ایران ای سرای امید» توسط دانشجویان زبان فارسی دانشگاه هانکوک کره جنوبی، بخش دیگر این مراسم بود که اجرای آن به صورت گروهی، تشویق گسترده حضار را در پی داشت.


ضمنا در حاشیه همین برنامه نشست بررسی مشکلات دانشجویان با حضور سفیر کشورمان برگزار شد و دانشجویان ایرانی شاغل به تحصیل در کره جنوبی مسایل و مشکلات خود را با وی در میان گذاشتند و حسن طاهریان نیز قول داد در راستای کمک به آنان سفارت جمهوری اسلامی ایران از هیچ کوششی فروگذار نخواهد کرد.


اهدای جوایز به دست اندرکاران و کسانی که در برگزاری این مراسم نقش و مشارکت داشتند، پایان بخش برنامه گرامیداشت آیین نوروز باستانی ایرانیان مقیم کره جنوبی بود.


گفتنی است، به مناسبت آغاز فصل بهار و بزرگداشت عید نوروز، طرح سفره هفت سین به عنوان نماد فرا رسیدن سال جدید ایرانی به مدت چهار روز در سه دانشگاه «ملی سئول»، «مطالعات خارجی هانکوک» و «سجونگ» از دانشگاههای معتبر کره جنوبی برپا شده بود.