انجمن دانشجویان ایرانی مقیم کره جنوبی

جای خالی رستوران‌های ایرانی در کنار مراکز عرضه غذای حلال در کره جنوبی

82292701-71141396

به گزارش ایرنا، شهرهای کره جنوبی که تا چند سال قبل میزبان تعداد اندکی رستوران و سالن های غذاخوری حلال ویژه مسلمانان بود، امروزه در تک تک شهرها و مناطق خود شاهد برپایی چنین مراکزی است.
این رستوران های حلال در کره جنوبی بیشتر به اتباع کشور هند و ترکیه اختصاص دارد که از سال های دور در این کشور حضور یافته و بابرپایی فروشگاهها و غذاخوری های حلال، مشتریان خود را نیز یافته اند. این اتفاق در حالی رخ می دهد که جای خالی رستوران های حلال ایرانی در این کشور نیز به شدت مشاهده می شود.
غذاهای حلال در کره جنوبی علاوه بر مسلمانان، مشتریانی از دیگر کشورها وی حتی خود کره ای ها نیز دارد. حضور قابل توجه آنان در این مکان ها نشان دهنده استقبال از این رستوران ها و در نتیجه درآمد مالی بالای آنها و انتقال این درآمدها به کشورهای متبوع است.
با توجه به اینکه انتظار می رود مسافران و گردشگران زیادی از اقصی نقاط جهان به کره جنوبی سفر کنند و تعدادی از آنان نیز مسلمان خواهند بود، دولت کره جنوبی نیز از افزایش این رستوران ها در شهرهای مختلف این کشور حمایت می کند و کوشیده است بخش مواد غذایی و تولیدات حلال را تا آنجا که ممکن است، توسعه دهد.
با وجود همه این اقدامات موسسه صنایع غذایی حلال کره جنوبی گفته است که هنوز در وضعیت خوبی قرار ندارد و باید با ایجاد یک شبکه اطلاع رسانی درباره رستوران ها و فروشگاه های توزیع این مواد برای مسلمانان، گام های بلندتری برداشته شود.
سازمان گردشگری کره جنوبی هم اعلام کرده است، دستور کار و راهنمایی هایی را در اختیار بخش های خدماتی و سالن های پذیرایی قرار خواهد داد تا بدانند به چه نحوی باید به مسلمانان خدمات ارائه کنند.
نزدیک به 200 هزار مسلمان در کره جنوبی زندگی می کنند که تعداد مسلمانان کره ای الاصل بالغ بر 50 هزار نفر برآورد می شود. از این تعداد بین 5 تا 10 هزار نفر ایرانی هستند.
به نظر می رسد که بعد از اجرای برجام و ایجاد فضای ارتباط با خارج از کشور بویژه در کره جنوبی حضور ایران در درجه اول در بازار غذایی حلال کره جنوبی علاوه بر افزایش درآمدها و رشد توسعه اقتصادی موجب تقویت اقتصادی بخش های دیگر و تقویت ارتباط فرهنگی بین مردم دو کشور خواهد شد.
در سئول پایتخت کره جنوبی در چند خیابان مخصوص، سالن های پذیرایی حلال دیده می شود و شمار آنها نیز در حال افزایش است، ولی به گفته برخی ایرانیان تنها حدود سه یا چهار رستوران ایرانی در این کشور وجود دارد که به هیچ کافی نیست.
به گفته یک مسئول در سازمان گردشگری کره جنوبی، سال گذشته 12 میلیون و 500 هزار نفر به کشور کره جنوبی سفر کرده اند که نشان از جذابیت این کشور برای گردشگران دارد و از بین آنان حدود 750 هزار نفر مسلمان بوده اند.
«کوانگ هی» پیش بینی می کند که با ادامه این روند، تعداد گردشگران ایرانی به بیش از 30 هزار نفر افزایش یابد.