انجمن دانشجویان ایرانی مقیم کره جنوبی

تدوین طرح جامع استفاده از ظرفیت علمی استادان ایرانی خارج از کشور در واحدهای بین‌الملل

علی اصغر رستمی ابوسعیدی که در پنجمین جلسه هیات امنای دانشگاه آزاد اسلامی استان هرمزگان در واحد بین‌المللی کیش سخن می‌گفت، مناطق آزاد کشور را سرشار از پتانسیل‌هایی قلمداد کرد که باید دانشگاه آزاد اسلامی با درایت و مدیریتی هدفمند از این پتانسیل‌ها در راستای توسعه و پیشرفت این دانشگاه در این مناطق مهم و استراتژیک بهره گیری کند.

نماینده ریاست عالی دانشگاه آزاد اسلامی در استان‌های کرمان، هرمزگان، سیستان و بلوچستان، دانشگاه آزاد اسلامی را نخستین دانشگاه پیش گام در اصلاح ساختار پذیرش دانشجو عنوان کرد و گفت: این دانشگاه با تدوین آیین‌نامه مدونی اقدام به پذیرش دانشجو کرده و همهٔ جوسازی‌ها علیه این دانشگاه هیاهویی بیش نیست.

وی با توجه به تدوین طرح جامع استفاده از ظرفیت علمی استادان بنام ایرانی مستقر در خارج از کشور تاکید کرد: دانشگاه‌های بین‌المللی باید علاوه بر تلاش خود در راستای تبادل استاد و دانشجو با دانشگاه‌های خارجی، نسبت به جذب استادان بنام ایرانی نیز در تخصص‌های مختلف علمی و فناوری در راستای طرح مذکور همت گمارند.

این مسؤول با توجه به گسترش شهرک‌های علم و فناوری در کنار شرکت‌ها دانش بنیان اظهار کرد: کسب ۱۲ درصد بودجه دانشگاه از درآمد غیرشهریه باید به سرعت محقق و عملی شود تا راه برون رفت از تکیه بر شهریه دانشجویی و ضرردهی برخی از واحد‌ها به سرعت جامه عمل بپوشد.

رستمی ابوسعیدی از حضور ۱۴ هزار دانشجو ایرانی در کشورهای ارمنستان، آذربایجان و تاجیکستان خبر داد و گفت: این آمار تنها در چند کشور همسایه، نقش دانشگاه آزاد اسلامی را در تربیت نیروهای داخلی، برجسته‌تر و مهم‌تر جلوه می‌دهد و به وضوح نشان می‌دهد آموزش سطحی این جوانان در این کشور‌ها و امثال آنها نه تنها بار علمی به کشور ندارد بلکه فرهنگ‌های مغایر با انقلاب اسلامی را ناخواسته به کشور تحمیل می‌کند که در جای خود بسیار اندوه بار و خطرناک است.

وی حمایت و پشتیبانی از دانشجویان نوآور و نخبه را یکی از وظایف مهم دانشگاه‌ها عنوان کرد و افزود: دانشگاه باید در کشف دانشجویان نخبه و کارآمد تلاش مضاعف نمایند تا بتوانند با نوآوری در عرصهٔ فناوری و علمی گام‌های بلندی بردارند.

نماینده ریاست عالی دانشگاه آزاد اسلامی با تاکید بر مسائل فرهنگی جوانان، یکی از اهداف مهم دانشگاه رادر کنار رشد و ارتقای علمی و پژوهشی دانشگاه توجه و عنایت به مسائل فرهنگی عنوان کرد و خواستار توجه ویژه و اهتمام جدی روسای واحد‌ها و معاونین فرهنگی به این مهم شد.

وی تولید ثروت را از منابع علمی و پژوهشی مهم خواند و گفت: اگر دانشگاهی نتواند از دستاوردهای علمی خود تولید ثروت و سرمایه نماید بدون شک در آینده نزدیک محکوم به شکست و رو به زوال است و باید بتواند همراه با قافلهٔ پر شتاب علمی و فناوری به پیش بتازد تا به بقا خود ادامه دهد.

برگزاری پنجمین جلسهٔ هیات امنای دانشگاه آزاد اسلامی استان هرمزگان به میزبانی واحد بین المللی کیش

پنجمین جلسه هیات امنای دانشگاه آزاد اسلامی استان هرمزگان در راستای تصویب پیشنهادهای و طرح‌های توسعه واحد‌های دانشگاهی این استان به میزبانی دانشگاه آزاد اسلامی بین المللی کیش برگزار شد.

در این جلسه که با حضور نماینده و مشاور ریاست عالی دانشگاه آزاد اسلامی، اکبر ترکان مشاور رئیس جمهور و عضو هیات امنا دانشگاه آزاد هرمزگان، مدیر عامل منطقهٔ آزاد کیش، امام جمعه شهرستان کیش، رئیس انتصابات سازمان مرکزی، معاون هماهنگی و اعضای هیات امنای دانشگاه آزاد در استان هرمزگان در دانشگاه آزاد بین المللی کیش برگزار شد، دبیر هیات امنای دانشگاه آزاد اسلامی استان هرمزگان با اعلام گزارشی از روند مصوبات اجرا شده گفت: تاکنون چهار جلسه در راستای اختیارات هیات امنای استانی برگزار شده و مصوبات آن به نظر ریاست عالی دانشگاه رسیده و پس از تصویب نهایی به واحد‌ها و مراکز جهت پیگیری نهایی ابلاغ شده است.

مهدی باقری با توجه به دستور جلسه گفت: دستور این جلسه و پیگیری مصوبات قبلی به صورت مکتوب در اختیار اعضا قرار گرفته تا با بحث و بررسی در این زمینه به نتایج خوب و قابل اجرا دست پیدا کنیم.

مدیر عامل منطقه آزاد کیش نیز با اعلام آمادگی این منطقه در جهت توسعه مراکز علمی و دانشگاهی گفت: این منطقه از فعالیت‌های رو به رشد این دانشگاه در جزیره کیش حمایت می‌کند و آمادگی دارد در حوزه علمی با این مراکز تعامل بیشتری داشته باشد.

علی اصغر مونسان اظهار امیدواری کرد تا رشد این دانشگاه‌ها در کشور به خصوص در مناطق آزاد بتواند از عزیمت جوانان به خارج از کشور جلوگیری نموده و جایگزین مناسبی برای دانشگاه‌های خارجی باشد.

امام جمعه جزیره کیش نیز با بیان اینکه دانشگاه‌ها باید از جذابیت‌های خاص خود در جذب دانشجو برخوردار باشند تاکید کرد: عوامل کیفیت، کمیت، ساختار ظاهری و فضای مناسب فیزیکی می‌تواند محیطی دل انگیز، آرام و مورد پسندی را به دانشجویان فراهم سازد.

حجت الاسلام والمسلمین علیدادی خواستار توجه به واژه بین المللی این دانشگاه‌ها شد و افزود: دانشگاه‌هایی که نام بین المللی با خود یدک می‌کشند باید خود را به استانداردهای جهانی یک دانشگاه نیز نزدیک کنند تا علاوه بر جذب دانشجو از خارج از کشور از مهاجرت تحصیلی جوانان این مرز وبوم به خارج از کشور نیز جلوگیری بعمل آید.

این جلسه با اظهار نظر اعضای هیات امنا و تصویب برخی پیشنهادها ادامه یافت و مواردی برای ابلاغ به واحد‌ها و مراکز دانشگاهی برای پیگیری مصوب شد.

منبع: خبرگزاری آنا