انجمن دانشجویان ایرانی مقیم کره جنوبی

مجمع دانشگاه های ایران و کره جنوبی تشکیل می شود

قائم مقام وزیر علوم، تحقیقات و فناوری در امور بین الملل، از تشکیل مجمع دانشگاه های ایران و کره جنوبی خبر داد و گفت: هفت یا هشت دانشگاه برتر ایران و کره جنوبی در تماس با هم، امور تفاهم نامه های میان دو کشور در زمینه های علمی، پژوهشی . فناوری را پیش خواهند برد.

به گزارش خبرنگار فرهنگی ایرنا حسین سالار آملی عصر سه شنبه در نشستی با خبرنگاران در وزارت علوم، تحقیقات و فناوری افزود: در زمان حضور رییس جمهوری کره جنوبی در ایران برای نخستین بار دو تفاهم نامه مهم دانشگاهی و علمی و فناوری میان دو کشور به امضا رسید که می تواند زمینه ساز فعالیت های آینده میان آنها باشد.
وی ادامه داد: یکی از این تفاهم نامه ها میان وزارت علوم، تحققات و فناوری و وزارت آموزش کره جنوبی بود و تفاهم نامه دیگر میان وزارت علوم، تحقیقات و فناوری و وزارت علوم آی سی تی و برنامه ریزی آینده کره جنوبی کره بوده است.
قائم مقام وزیر علوم، تحقیقات و فناوری در امور بین الملل تصریح کرد: در تفاهم نامه نخست تبادل استاد و دانشجو، شرکت کردن در برنامه های مربوط به کنفرانس ها و سمینارهایی که در یکی از این دو کشور برگزار می شود و در تفاهم نامه ای که با وزارت علوم و آی سی تی کره جنوبی امضا شده به مساله بسیار مهم «تبادل فناوری»، به ویژه در زمینه های مربوط به فناوری های پیشرفته اشاره شده است.
وی افزود: در هر دو تفاهم نامه، کارگروهی پیش بینی شده که از طرف ایران زیر نظر وزارت علوم و از طرف کره جنوبی زیر نظر وزارت آموزش آنان تشکیل می شود.
سالار آملی اعلام کرد: اعضای این کارگروه ها ظرف سه ماه آینده از طرف دو کشور معرفی خواهند شد تا اینکه برنامه ریزی عملیاتی را برای اجرای این تفاهم نامه ها برعهده گرفته و انجام دهند.
وی یادآور شد: کره جنوبی دارای دانشگاه های بسیار توانا و معروفی است به طوری که تعدادی از آنها جزو 100 دانشگاه برتر دنیا هستند، از نظر تکنولوژی نیز این کشور در بالاترین سطح دنیا قرار دارد؛ از همین رو ایجاد ارتباط علمی فناوری با کره جنوبی یکی از راهبردهای وزارت علوم، تحقیقات و فناوری است.
قائم مقام وزیر علوم، تحقیقات و فناوری در امور بین الملل اضافه کرد: ما در روند پیاده کردن این تفاهم نامه مهم یک سری از دانشگاه های خود را به عنوان دانشگاه های مرجع انتخاب می کنیم تا ارتباطات دانشگاهی نیز (دانشگاه با دانشگاه به صورت مستقل)، بتواند ادامه پیدا کند.
وی اظهار امیدواری کرد که در آینده ای نزدیک بتوانیم مجمع دانشگاه های دو کشور را شکل دهیم، چنانکه در رابطه با کشورهای آلمان، ایتالیا و روسیه این کار را انجام دادیم.
سالارآملی افزود: اعزام دانشجویان به ویژه برای دوره های 6 تا 9 ماهه یکی از محورهای مد نظر ما است. خوشحالیم که کشور کره جنوبی نیز مجموعه مسائلی را که ما در این چارچوب مطرح کردیم، پذیرفته و در سال 2016 و 2017 تحولی در راستای همکاری های علمی فناوری میان دو کشور ایجاد می شود.
وی درباره تشکیل نخستین مجمع دانشگاهی میان دو کشور توضیح داد: اعتقاد ما بر این است که در نهایت کارها باید توسط دانشگاه ها و اعضای هیات علمی آنها انجام شود؛ اگز این را به عنوان یک محور مد نظر قرار دهیم تمایل داریم که تعداد هفت الی هشت دانشگاه برتر کره جنوبی با همین تعداد دانشگاه برتر جمهوری اسلامی ایران تک به تک با هم در تماس دائم باشند و کارها را پیش ببرند.
سالارآملی بیان کرد: منظور ما از مجمع، مجموعه ای از دانشگاه های بزرگ کشور کره جنوبی و همچنین دانشگاه های بزرگ کشور ما است.
وی در پاسخ به اینکه تشکیل این مجمع از چه زمانی اجرایی می شود؟ گفت: در سه ماه آینده ما اسامی طرف ایرانی را به کره جنوبی می دهیم و آنان نیز همینطور، احتمالا یک بازدید در سطح وزیر در ایران و یا در کره جنوبی در چهار یا پنج ماه آینده انجام شود تا برنامه ریزی عملیاتی آغاز شود.