انجمن دانشجویان ایرانی مقیم کره جنوبی

دیدار رئیس جمهور کره جنوبی با مقام معظم رهبری

به گزارش پایگاه اطلاع رسانی مقام معظم رهبری، خانم «پارک گئون هی» رئیس جمهوری کره‌ی جنوبی عصر امروز (دوشنبه) با حضرت آیت‌الله خامنه‌ای رهبر معظم انقلاب اسلامی دیدار کرد.photo_2016-05-03_02-36-48

رهبر معظم انقلاب در این دیدار  تاكید كردند: نباید روابط ایران و كره‌جنوبی وابسته به تحریمها و تحت نفوذ و غرض‌ورزی آمریكا قرار بگیرد، بلكه باید ارتباطات دو كشور، «مستمر، پایدار، قوی و صمیمی» باشد.

مقام معظم رهبری در دیدار  رئیس‌جمهوری كره جنوبی، با اشاره به نگاه مثبت جمهوری اسلامی ایران به افزایش همكاری با كشورهای آسیایی، «ارتباطات مستمر و پایدار میان ایران و كره‌جنوبی» را برای هر دو كشور مفید خواندند و تأكید كردند: تفاهمها و قراردادها بین دو كشور باید به‌گونه‌ای منعقد شوند كه عوارض خارجی و تحریمها بر روی آنها اثر منفی نگذارد، زیرا شایسته نیست كه روابط كشورهایی همچون ایران و كره جنوبی، تحت تأثیر و اراده امریكا باشد.

ایشان همكاری و تبادل تجربیات در بخشهای گوناگون علمی، فناوری، سیاسی، اجتماعی و امنیتی را به نفع هر دو كشور خواندند و گفتند: ما در سیاست خارجی تمایل بیشتری در نگاه به آسیا به دلیل برخورداری از مشتركات فرهنگی و تاریخی داریم و بر همین اساس معتقدیم امكان تفاهم، توافق و همكاری با این كشورها از جمله كره‌جنوبی كه جزء كشورهای پیشرفته آسیاست، بیشتر است.

رهبر انقلاب با اشاره به مشكلات مهم امنیتی موجود در منطقه و جهان، خاطرنشان كردند: اگر با خطر تروریزم و ناامنی، برخورد حقیقی و صحیح نشود، علاج آن در آینده دشوارتر خواهد شد و هیچ كشوری در برابر این خطر، مصونیت نخواهد داشت.

ایشان با اشاره به تقسیم‌بندی تروریزم به دو نوع «خوب» و «بد» از سوی آمریكایی‌ها گفتند: آمریكا، شعار مبارزه با تروریزم می‌دهد اما در عمل، صادقانه برخورد نمی‌كند، در حالی‌كه تروریزم در هر شكلی بد، و برای ملتها و امنیت كشورها خطرناك است، زیرا بدون وجود امنیت، پیشرفت مطلوب رخ نخواهد داد.

حضرت آیت الله خامنه‌ای در خصوص همكاریها و توافقهای دو كشور، به مسئله اولویتها در همكاریهای دو جانبه اشاره كردند و افزودند: امكان شكل‌گیری همكاریهای سودمند بین ایران و كره‌جنوبی وجود دارد اما اولویتهای ما در همكاری، فقط موضوع تجارت و دادوستد نیست بلكه باید قراردادهایی بسته شود كه مورد نیاز ایران در بخشهای زیرساختی و اقتصاد عمومی باشد.

رهبر انقلاب، تأثیرنپذیرفتن تفاهمها و توافقهای دو كشور از عوارض خارجی را یكی از الزامات اساسی در همكاریهای دو كشور برشمردند و تأكید كردند: نباید روابط ایران و كره‌جنوبی وابسته به تحریمها و تحت نفوذ و غرض‌ورزی امریكا قرار بگیرد، بلكه باید ارتباطات دو كشور، «مستمر، پایدار، قوی و صمیمی» باشد.

ایشان با اشاره به سابقه نسبتاً طولانی اما همراه با فراز و نشیب روابط دو كشور، خاطرنشان كردند: خوشبختانه اكنون دولت كره‌جنوبی، دولت مساعد و همراهی است و ایران نیز از ظرفیتهای فراوانی همچون برخورداری از نیروی انسانی جوان، با استعداد و تحصیلكرده برای افزایش همكاریهای پایدار برخوردار است.

در این دیدار كه آقای روحانی رییس جمهور نیز حضور داشت، خانم «پارك گئون هی» رییس جمهوری كره جنوبی، سفر به تهران را فرصتی ارزشمند برای توسعه روابط دوجانبه و افزایش اعتماد متقابل خواند و گفت: ما در دوران تحریم نیز سعی كردیم تا آنجا كه می توانیم به حضور خود در ایران ادامه دهیم.

رییس جمهوری كره جنوبی، ایران را برخوردار از ظرفیت نیروی انسانی كارآمد و مؤثر، و موقعیت جغرافیایی استثنایی دانست و افزود: امیدواریم در آینده روابط دو كشور به‌ویژه در بخش اقتصادی توسعه پیدا كند.

خانم «پارك گئون هی» با اشاره به نظرات رهبر انقلاب اسلامی در خصوص توسعه اقتصادی ایران و نیز تاكیدات ایشان بر توسعه علمی، اقتصادی و صنعتی مبتنی بر خودكفایی، گفت: اطمینان دارم كه تاكیدات شما بر توسعه و رشد اقتصادی ایران، آینده بسیار خوبی را برای كشورتان رقم خواهد زد و ما نیز آماده افزایش همكاری در بخشهای مختلف نظیر محیط زیست، علوم و فناوری، و اقتصاد هستیم.