انجمن دانشجویان ایرانی مقیم کره جنوبی

توافقات مهم صنعتی و تجاری ایران و کره جنوبی

213002_orig

همزمان با سفر رئیس جمهوری کره جنوبی به ایران، تهران و سئول برای توسعه روابط تجاری و صنعتی به توافقات مهمی دست یافتند که ارزش آنها بیش از ۲۰ میلیارد دلار برآورد می شود.

به گزارش خبرنگارما، مهندس بیژن نامدار زنگنه وزیر نفت دیروز پس از مذاکره با آقای کانگ هواین، وزیر زمین، زیرساخت و حمل و نقل کره جنوبی در تهران گفت: شرکت های کره ای زیادی به شرکت های تابعه وزارت نفت مراجعه کرده و درخواست همکاری داشتند که کلیات این درخواست ها در یادداشت تفاهمی امروز به امضا خواهد رسید.

زنگنه گفت: در شاخه های مختلفی می‌توانیم با کره جنوبی همکاری کنیم که از جمله آن خرید نفت از ایران و سرمایه گذاری شرکت‌های کره ای در صنعت پتروشیمی و ال. ان. جی ایران است.

وزیر نفت همچنین همکاری های دراز مدت شرکت های کره ای با شرکت های ایرانی در حوزه های نفت و گاز و پتروشیمی را خواستار شد.

وزیر نفت طرح های ایران ال. ان. جی، توسعه بخش دوم فاز ۱۲ پارس جنوبی که اتان و خوراک پتروشیمی را جدا می کند، پالایشگاه بید بلند ۲، ان. جی. ال و پالایشگاه بهمن در جاسک را از جمله طرح هایی برشمرد که طرف کره‌ای آمادگی دارد با شرکت های ایرانی در این باره همکاری کند.

به گزارش خبرنگار ما، دیروز یادداشت تفاهم همکاری تهران- سئول در زمینه صادرات گاز ایران به کره جنوبی در قالب ال.ان.جی و مشارکت در بازار گاز میان علیرضا کاملی مدیرعامل شرکت ملی صادرات گاز ایران و “سیونگ هو لی” رئیس شرکت گاز کره جنوبی (کوگس- KOGAS) به امضا رسید.

دو طرف در این تفاهم نامه اعلام آمادگی کردند در پروژه های گاز طبیعی مایع شده (ال.ان.جی) و صادرات گاز همکاری داشته باشند.

به گفته کاملی، کره جنوبی علاقه مند است در ساخت خط لوله ایران و عمان با شرکت ملی صادرات گاز ایران همکاری داشته باشد.

آقای کانگ هواین وزیر زمین و زیرساخت و حمل نقل کره جنوبی در مراسم امضای این سند که در حضور وزیر نفت ایران انجام شد، با استقبال از فضای جدید اقتصادی در ایران اعلام آمادگی کرد تا از حضور دراز مدت و سرمایه‌گذاری شرکت های کره ای در همکاری با شرکت های ایران در حوزه های نفت گاز و پتروشیمی حمایت کند.

وی گفت: امروز در حضور روسای جمهوری دو کشور ۲۰ میلیارد دلار توافقنامه ، تفاهم نامه و قرارداد همکاری امضا می شود.

از سوی دیگر، وی همچنین در دیدار با دکتر عباس آخوندی وزیر راه و شهرسازی کشورمان گفت: امروز دو یادداشت تفاهم در حوزه توسعه زیر ساخت‌ها و همکاری های ریلی میان ایران و کره جنوبی به امضا می‌رسد و تا پایان ۲۰۱۶ خط هوایی بین تهران و سئول برقرار خواهد شد. وزیر زمین زیرساخت و حمل و نقل کره جنوبی با اشاره به روش‌های تامین مالی پروژه‌های قابل همکاری با ایران توضیح داد: پروژه‌ای که زودتر از سایر پروژه‌ها با مشارکت دو کشور عملیاتی می‌شود، پروژه ریلی اصفهان- اهواز است که در این زمینه سند همکاری بین دو کشور امضا می‌شود.

213010_orig

وی با تاکید بر اینکه احداث راه آهن اصفهان- اهواز یکی از پروژه‌های مهم در حوزه راه‌‌آهن برای ایران است، افزود: خوشحالم که می‌توانیم در این پروژه مشارکت کنیم. علاوه بر این قرار است یادداشت تفاهم بین شرکت راه‌آهن ایران و شرکت هیوندای برای تامین ۴۵۰ واگن برای ایران امضا شود.

کانگ‌هواین با تأکید بر اینکه تلاش می‌کنیم فاینانس این دو پروژه از طرف بانک صادرات واردات (اگزیم‌ بانک) و فاینانس های کره‌ای تأمین شود، افزود: بسته مالی فاینانس پیشنهاد شده پروژه‌های اولویت‌دار به ویژه پروژه راه‌آهن اصفهان ـ اهواز را پوشش می‌دهد. علاوه بر این برای تأمین فاینانس سایر پروژه‌ها با وزارت دارایی کره جنوبی مذاکره کردیم تا بسته‌های مالی دیگری را بررسی و پیشنهاد کنند.

وی از راه‌اندازی سیستم « تبادل یورو» بین ایران و کره در آینده نزدیک خبر داد و همچنین خواستار تضمین تأمین فاینانس اجرای پروژه‌ها از سوی ایران شد و برای سرمایه‌گذاری در پروژه‌های حمل و نقل و مسکن و شهرسازی اعلام آمادگی کرد. وزیر زمین زیرساخت و حمل و نقل کره جنوبی نسبت به سرمایه‌گذاری در شهرهای جدید هم ابراز تمایل کرد و در ادامه از وزیر راه و شهرسازی کشورمان برای شرکت در یک کنفرانس بین المللی در کره جنوبی که قرار است هفته دوم سپتامبر ( شهریور) برگزار شود، دعوت به عمل آورد.

خبر دیگری حاکیست که موافقت نامه توسعه همکاری های مشترک میان موسسه رده بندی KRکره جنوبی و موسسه رده بندی ایرانیان دیروز با حضور مقامات عالی رتبه دو کشور در تهران امضاء شد.

این موافقت نامه با هدف توسعه ظرفیت ها و خدمات رسانی در بخش دریایی ، نفت و گاز و دیگر صنایع منعقد شد تا کره جنوبی پرسنل این حوزه را آموزش و سایر خدمات مشترک را ارائه دهد.

شرکت مخابرات ایران هم دیروز با شرکت مخابرات کره جنوبی برای یک همکاری مشترک به تفاهم رسید. تفاهم نامه این همکاری امروز با هدف استفاده از توان و ظرفیت شرکت های بخش خصوصی کره جنوبی برای توسعه شبکه مخابراتی کشور در حضور روسای جمهوری دو کشور امضا می شود.