انجمن دانشجویان ایرانی مقیم کره جنوبی

شروط ارزشیابی مدارک دانش آموختگان دندانپزشکی خارج از کشور

دبیر شورای آموزش دندانپزشکی و تخصصی وزارت بهداشت گفت: افرادی که بعد از اگوست ۲۰۰۹ میلادی در دانشگاه های خارج از کشور تحصیل کردند، صرفا می بایست در آزمون ملی شرکت کنند.

دکتر سعید عسگری در نشست با قبول شدگان مراحل نظری و عملی اولین دوره آزمون ملی دانش آموختگان خارج از کشور رشته دندانپزشکی، گفت: هدف از برگزاری این جلسه، تکریم علم و دانش آموختگان موفق در گذراندن مراحل نظری و عملی اولین دوره آزمون ملی بوده است. وی در ادامه، هدف از برگزاری این آزمون را، ارزیابی علمی و عملی دانش آموختگان رشته دندانپزشکی خارج از کشور به منظور اجازه ورود ایشان به ناوگان ارائه خدمات درمانی در کشور دانست.

دبیر شورای آموزش دندانپزشکی و تخصصی وزارت بهداشت با اشاره به این که سلامت یکی از مهمترین اولویت های دولت یازدهم است، افزود: خوشبختانه دولت تدبیر و امید توانسته است در بالاترین سطح ممکن، تعهد عملی خود را نسبت به امر مهم سلامت مردم نشان دهد.

وی با اشاره به سخنان وزیر بهداشت در رابطه با این که سلامت مردم کالا و متاعی نیست که بتوان بر سر آن معامله کرد، افزود: بر همین اساس سیاست گذاری های انجام شده در حوزه آموزش پزشکی در این دولت به صورتی بوده که به کیفیت آموزشی توجه کافی به عمل آید تا دانش آموختگان از توانمندی های علمی و عملی مورد انتظار برخوردار باشند.

دکتر عسگری ادامه داد: اگرچه در راه حصول به این هدف، فشارهای زیادی به حوزه آموزش وزارت بهداشت وارد شده، ولی وزارت بهداشت با دقت، سرعت و صلابت در جهت اجرای این سیاست های آموزشی جدید اقدام می نماید.

دبیر شورای آموزش دندانپزشکی و تخصصی وزارت بهداشت در ادامه، با اشاره به وجود برخی ضعف ها در ارزشیابی مدارک تحصیلی گروه پزشکی دانشگاه های خارج از کشور در گذشته، افزود: در حال حاضر، مدارک تحصیلی خارج از کشور با دقت بیشتری ارزیابی می شود، بنابر این لازم است افرادی که قصد ادامه تحصیل در دانشگاه های خارج از کشور دارند، در انتخاب دانشگاه های خارج از کشور بسیار دقت کنند و ضمن مراجعه به سامانه های اطلاع رسانی وزارت بهداشت، صرفا دانشگاه های مورد تایید وزارت بهداشت را برای تحصیل انتخاب کنند.

وی با بیان این که، تحصیل در دانشگاه های غیر معتبر خارج از کشور به نوعی اسراف در سرمایه خانواده ها و اتلاف در وقت و عمر دانشجو است، گفت: چنانچه فردی، داوطلب تحصیل در رشته دندانپزشکی در یکی از دانشگاه های غیر معتبر خارج از کشور باشد، علاوه بر تحمیل هزینه های بی ثمر به خانواده خود، نباید بعد از اتمام تحصیلات انتظار فعالیت در ناوگان خدمات درمانی کشور و تایید مدارک تحصیلی از وزارت بهداشت را داشته باشد.

دکتر عسگری در ادامه، افزود: در بحث ارزیابی و تایید دانشگاه های علوم پزشکی خارج از کشور، این اطلاع حاصل شده است که دانشگاه های خارج منطبق با اصول و کیفیت مورد انتظار در نظام آموزش پزشکی کشور در حال تغییر رویه، افزایش کیفیت و تطبیق با سیاست های آموزشی جدید وزارت متبوع می باشند که خود موضوعی قابل تقدیر بواسطه تدوین سیاست های سلامت محور آموزشی علوم پزشکی است.

وی همچنین، به برگزاری آزمون ملی دانش آموختگان رشته دندانپزشکی خارج از کشور با رعایت انصاف و اخلاق اشاره کرد و گفت: ما معتقد هستیم، آزمونی پایدار و مناسب است که علاوه بر قابلیت سنجش علمی و عملی دارای دو جزء رعایت انصاف و اخلاق باشد. به بیان دیگر کرامت انسانی داوطلبین مورد توجه قرار گرفته و شئون داوطلبین رعایت گردد.

دبیر شورای آموزش دندانپزشکی و تخصصی وزارت بهداشت افزود: در کمیته آزمون ملی دانش آموختگان رشته دندانپزشکی خارج از کشور نهایت مساعی در جهت برنامه ریزی و اجرای آزمونی بود که تمام اصول علمی و اخلاقی خصوصا در جهت تکریم داوطلبان این آزمون رعایت شود.

دکتر عسگری همچنین، ضمن اشاره به افرادی که تا قبل از اگوست ۲۰۰۹ میلادی در دانشگاه های خارج از کشور تحصیل کرده اند، گفت: چنانچه این افراد پس از فراغت از تحصیل به کشور بازگشتند، باید در آزمون جایابی که سالانه دو بار برگزار می شود شرکت کنند.

به گزارش روابط عمومی معاونت آموزشی وزارت بهداشت، وی ادامه داد: این افراد پس از موفقیت در آزمون جایابی، با گذراندن تعدادی واحد در دانشکده های دندانپزشکی داخل می توانند کسری علمی و عملی آموزشی خود را جبران کنند بنابراین مشروط به کسب حد نصاب نمره، اجازه ورود به دانشکده های دندانپزشکی داخل را خواهند داشت.

 

منبع: ایسنا