انجمن دانشجویان ایرانی مقیم کره جنوبی

آموزش و پرورش

آموزش ابتدایی و همچنین دوره اول متوسطه در کره جنوبی به استناد ماده 31 قانون اساسی اجباری بوده و دولت و خانواده ها موظف به رعایت حقوق فرزندان خود برای دریافت عادلانه و بدون تبعیض آموزش و پرورش رایگان می باشند . مدارس کره جنوبی همانند همه کشورهای جهان کار آموزش و پروش و تربیت دانش آموزان و محصلان این کشور را بر عهده دارند . از انجائیکه آموزش ابتدایی در کره جنوبی اجباری بوده ، لذا با تدابیر انجام شده در حدود 9/97 % از جمعی کره جنوبی با سواد می باشند .

آمار کل باسوادان کره جنوبی 97.9%

 زنان باسواد  96.6%

مردان باسواد  99.2%

          سیستم آموزش کره جنوبی مانند بسیاری از کشورها به صورت 3+3+6 می باشد یعنی 6 سال دوره ابتدایی ، 3 سال دوره دبیرستان اول و 3سال دوره دبیرسان دوم می باشد .

          از سال 1959 ، آموزش شش ساله دوران ابتدایی شامل همه هزینه های آموزشی ، کتب درسی و حتی پذیرایی در مدارس رایگان شده و خانواده ها مبالغی بابت تحصیل فرزندان خود نمی پردازند . از سال 1985 آموزش رایگان دوره اول متوسطه نیز ابتدا در شهرهای بزرگ و سپس در همه شهرهای و مناطق کره جنوبی اعمال گردید که بر اساس آن ، دانش آموزان هزینه ای بابت هزینه های تحصیلی و یا کتب درسی نخواهند پرداخت ولی هزینه های پذیرایی بر عهده خانواده ها خواهد بود .  در ابتدا فقط سال اول دوره متوسطه اول شامل آموزش رایگان گردید ولی تا سال 2005 هر سه سال دوره اول متوسطه مشمول آموزش رایگان گردید .

          در سیستم آموزشی این کشور ، ارزیابی دانش آموزان نمره ای نبوده بلکه توصیفی می باشد و به دانش آموز امتیازات عالی ، خوب ، متوسط ، ضعیف و بد داده می شود . روش های ارزیابی نیز بصورت کتبی و شفاهی و همچنین ارائه گزارش و تحقیق می باشد . کار گروهی و مشارکت اجتماعی دانش آموزان یکی دیگر از ملاک های مهم برای ارتقاء دانش اموزان می باشد . امتحان دادن در نظام اموزشی کره جنوبی وجود نداشته و دانش اموزان در صورت کسب مهارت های لازم اجتماعی و انجام مستمر و مدوام تمرینات درسی و رضایت اولیاء مدرسه به کلاس های بالاتر راه می یابند . نظر و پیشنهاد معلم و یا اولیاء مدرسه برای یک دانش آموز بسیار مهم می باشد . این سیستم نه تنها در مقاطع اموزشی پائین بلکه در دانشگاهها نیز اعمال می شود . دانشجویان متقاضی دوره های کارشناسی ارشد و یا دکترا ابتدا رزومه تحصیلی و برنامه های اموزشی خود را به استاد ارائه می دهند و مدتی نیز زیر نظر استاد در آزمایشگاه و یا سایر مراکز تحقیقاتی و علمی فعالیت می نمایند . در صورت رضایتمندی استاد از عملکرد دانشجو ، نامه پذیرش وی به مسئولیت آن استاد صادر شده و دانشجو می تواند نسبت به پیمودن مدارج علمی بالاتر خود اقدام نماید . در کره جنوبی برای اخذ مدرک کارشناسی ارشد و دکترا امتحان و یا آزمون خاصی برگزار نمی شود ، بلکه صرفا برای ورود به دانشگاه از مقطع دبیرستان ، یک امتحان سراسری برگزار شده و متقاضیان می توانند وارد دانشگاهها شوند . البته با توجه به زیاد بودن سرانه فضای اموزشی در این کشور معمولا بیش از 90 % از دانش اموزان قادر به راهیابی به دانشگاهها می باشد و رقابت صرفا در راهیابی به دانشگاههای بهتر و رشته های مطلوب تر می باشد .

تعداد دانش آموزان کره جنوبی در سال 2014 (Graph 1) Number of Students in 2014

Type Number of Students
Elementary School

 

2,728,509  دانش اموزان مقطع ابتدایی
Middle School 1,717,911دانش آموزان دوره اول متوسطه (راهنمایی)
High School

 

1,839,372   دانش آموزان دوره دوم متوسطه (دبیرستان)

 

تعداد مدارس در کره جنوبی در سال 2014 (Graph 2) Number of Schools in 2014    

Type Number of Schools
Elementary School

 

5,934تعداد مدارس ابتدایی
Middle School

 

3,186 تعداد مدارس راهنمایی
High School

 

2,326      تعداد مدارس دبیرستان

نوع مدارس موجود در کره جنوبی (Graph 3)                Kind of Schools in 2014

Type Number of Schools    
National

 

17   ملی ( عمومی دولتی )
Public

 

5,841    عمومی
Private

 

76    خصوصی

 

تعداد و نوع دبیرستان های موجود در کره جنوبی

Type  Number of Schools
General High School   1,520        دبیرستان عمومی
Special-Purposed High School 143        دبیرستان های فنی و حرفه ای
Specialized High School 449       دبیرستان های خاص برای دانش   اموزان برتر
Autonomous High School

 

164         دبیرستان نخبگان

همه دانش آموزانی که دوره ابتدایی و پس از آن دوره متوسطه اول را طی نموده ، صلاحیت راه یابی به سه نوع از انواع دبیرستان های فوق الذکر را بسته به شرایط تحصیلی ، استعداد ها و توانایی های خود و همچنین شرایط مالی و معیشتی خانواده خود را دارند .

معمولا دانش آموزانی که بدنبال ادامه تحصیل و راه یابی به دانشگاههای می باشند دبیرستان های عمومی و دبیرستان های خاص برای استعدادهای برتر را انتخاب می کند و در مقابل دانش آموزانی که به دنبال حرفه خاصی بوده و یا خانواده انان در حرفه خاصی مشغول بوده و انان تمایل به ادامه آن شغل و یا حرفه را دارند در مدارس به اصطلاح فنی و حرفه ای ثبت نامه نموده و ادامه تحصیل می دهند . این دانش اموزان معمولاَ بعد از گذراندن دوران تحصیلی دبیرستان وارد بازار کار شده و تمایلی به ورود به دانشگاهها و ادامه تحصیل ندارد .

اما پذیرش در معدود دبیرستان های نخبگان ، انتخابی و آن هم توسط اولیاء این مدارس از میان بهترین و با استعداد ترین دانش آموزان مدارس کره ای و بعد از برگزاری آزمون ورودی صورت می گیرد.

نگاهی به تعداد دانش اموزان انواع دبیرستان های فوق الذکر به خوبی نشان دهنده میزان تفاوت آنها و همچنین جهت گیری دانش اموزان برای ادامه تحصیل و با ورود به بازار کار می باشد . در ادامه مباحث فوق ، نگاهی به جداول زیر که نشان دهنده تعداد دبیران ، معلمان و مربیان شاغل در سیستم آموزشی کره جنوبی در سال 2014 می باشد ، نیز برای تکمیل اطلاعات در زمینه وضعیت آموزشی در کره جنوبی مفید و ارزنده خواهد بود .

تعداد معلمانان شاغل در مدارس ابتدایی و دوره اول متوسطه (Graph 1)

Number of Teachers in Elementary and Middle School in 2014

Type  National Public Private Total
Elementary 514 180,366 1,792 182,672
Middle 406 93,877 19,066 113,349

 

تعداد معلمانان شاغل دردوره دوم  متوسطه (Graph 2)

Number of Teachers in High School in 2014

Type National Public Private Total
General 648 52,051 37,475 90,174
Special-Purposed 585 4,477 1,872 6,934
Specialized 0 15,045 11,893 26,938
Autonomous 0 7,270 3,172 10,442

البته در تحقیقاتی که اخیرا توسط برخی از مراکز آموزشی با همکاری روزنامه های معتبر کره جنوبی صورت گرفته ، نشان می دهد که بیش تر معلمان کره جنوبی از وضعیت شغلی خود ناراضی می باشند .  شغل معلمی در کره جنوبی یک شغل  خوب و مناسب  به شمار می آید ولی بنظر می آید معلمان کره ای از اینکه شغل معلمی را اختیار کرده اند ناراضی باشند . در تحقیقات بعمل آمده، معلمان کره ای  از میان 34  کشور عضو سازمان توسعه و همکاریهای اقتصادی ( OECD  ) بیشترین درصد پیشیمانی از شغل خود را دارند . این تحقیقات توسط یانگ جانگ هو استاد آموزش دانشگاه سونگ گیون گوان باعنوان TALIS(Teaching and learning International Survey 2013) ) بعمل آمده است . این تحقیقات از 105000 معلم بعمل آمده است . 1/20 درصد از معلمان از انتخاب شغل معلمی پشیمان هستند که این نسبت در میان  34 کشور عضو سازمان توسعه و همکاریهای اقتصادی بالاترین رده خود را دارد . لازم به توضیح است حد متوسط سازمان توسعه و همکاری اقتصادی 5/9 درصد اعلام گردیده است . نسبت و درصد کشورهای دیگر به شرح ذیل می باشد :

 سوئد 8/17 درصد /  نروژ 3/8 درصد  /  استرالیا2/7 /  ژآپن 0/7 /  آمریکا 0/6  /  مالزی 4/5  .

معلمان کره ای نسبت به کشورهای دیگر از جمله  دانمارک ، کانادا وقت بیشتری را صرف کارها و امور اداری ( غیر آموزشی ) میکنند و این موضوع باعث ایجاد استرس در معلمین شده است . رسیدگی به امور اداری در کره جنوبی 2/8 درصد / دانمارک 0/6 درصد و در کانادا 7/6 درصد اعلام گردید . از طرفی با توجه به صرف وقت در امور اداری دیگر پتانسیل و توان آموزش و انجام امور آموزشی لازم در کلاس ها وجود ندارد . آمار مربوطه به شرح ذیل می باشد :

کره جنوبی 9/76 درصد /  دانمارک 1/84 درصد  /  کانادا 5/81 درصد

وضعیت تطبیقی حقوق و مزایای معلمان کره جنوبی با آمریکاییان و ژاپنی ها ( به دلار )

حقوق در ابتدای کار          بعد از 15 سال اشتغال      آخرین حقوق زمان بازنشستگی

کره جنوبی 27476 (22 رده )        45741 (12 رده )                   56364 (9رده)

آمریکا  37507 (رده 7)              48146 ( رتبه نهم )                    7332 (رتبه 4)

ژاپن  26031 (رده 24)              39934                                        48177

منبع : آمار آموزشی کشور عضو سازمان توسعه و همکاریهای اقتصادی

از سال 2013 در حدود 42 دبیرستان جدید با عنوان دبیرستان های خودگران یا تحت عنوان ” Free Semester System ” یا اصطلاحاً FSS  به سیستم آموزشی کره جنوبی اضافه گردید . این مدارس بدون هیچ امتحان ورودی بوده و در واقع دروس تئوری و یا عملی خاصی نیز ارائه نمی شود . دانش آموزان در حدود یک ترم تحصیلی در این دبیرستان ها به انواع علوم و مفاهیم آموزشی آشنا شده ، در خصوص آن بحث تبادل نظر و تحقیقاتی را انجام داده و در نهایت با توجه به علاقمندی و توانایی خود در یک رشته خاص در همان دبیرستان ادامه تحصیل خواهند داد . برنامه وزارت اموزش آن است که تا پایان سال 2015 تمامی مدارس کره جنوبی را با این شیوه اموزشی اداره نماید .

برنامه های جدیدی برای تاسیس مدارس با شیوه کاملا انگلیسی ( ارائه دروس به زبان انگلیسی ) و همچنین تغییر زمان شروع سال تحصیلی در دستور کار وزارت آموزش می باشد . در حال حاضر تعطیلات مدارس کره جنوبی در زمستان بوده که زمان مناسبی برای سفر و یا تفریح دانش اموزان بدلیل سردی هوا و اشتغال بیشتر والدین وجود ندارد و لذا وزارت اموزش قصد دارد تعطیلات سالیانه دانش اموزان را به فصل تابستان ( جولای ، آگوست و سپتامبر ) منتقل نموده تا سیستم اموزشی خود را با نرم ها و شیوه های بین المللی تطابق داده و هم فرصتی را به دانش اموزان برای تفریح و استفاده از تعطیلات خود ارائه نماید . برگزاری امتحان سراسری ورود به دانشگاه ها  مراکز آموزشی نیز از وظایف وزارت آموزش می باشد . امنیت ، صحت و دقت در طرح سوالات به اصطلاح کنکور از مسائلی می باشد که این وزارتخانه هر سال با آن مواجه می باشد . بطور مثال در سوالات ورودی دانشگاهها در سال 2014 ، چند سوال دارای اشکال اساسی بوده که پس از بررسی مجدد آن ، وزارت آموزش برخی از اشکلات مطرح شده را وارد دانسته و قول داد که چنین اشتباهاتی در سنوات آتی تکرار نشود و نمره مثبت به همه شرکت کنندگان در این امتحانات بابت سوالات اشتباه بدهد .

یکی دیگر از معضلات و مشکلاتی که سیستم آموزشی کره جنوبی با آن مواجه می باشد کاهش شدید تعداد دانش اموزان جدید و در نتیجه اجبار دولت به بستن برخی از مدارس و مراکز آموزشی می باشد . بر اساس امار اعلام شده در سال تحصیلی 2015 که از فوریه 2015 آغاز گردید ، دولت بدلیل عدم ثبت نام دانش اموزان جدید در برخی از مدارس بویژه در مناطق روستایی که اغلب کشاورزان و ماهیگیران در آن ساکن هستند ، تصمیم گرفته که در حدود 120 مدرسه را بدلیل عدم وجود دانش اموز تعطیل نموده و دانش آموزان سال های بالاتر را به مدارس همجوار منتقل نماید . این تصمیم هر چند با مخالفت خانواده ها مواجه گردید ولی در مقابل دولتمردان عنوان می نمایند که عدم ثبت نام دانش آموزان جدید و کاهش شدید تعداد دانش آموزان این مدارس و در نتیجه لزوم صرفه جویی در هزینه های اضافی دولت را به این اقدام مجبور نموده است . آمار زاد و ولد در کره جنوبی بسیار پایین بوده و علاوه بر ان نسل جوان و یا به اصطلاح والدین کودکان اکثر به شهرهای بزرگ مهاجرت نموده و از زادگاههای خود به دور می باشند و لذا از میزان دانش آموزان جدید مدارس دور دست و مناطق روستایی به شدت کاسته شد .

استقبال والدین کره جنوبی از ثبت نام فرزندان خود در مدارس بین المللی نیز یکی دیگر از دلایل کاهش میزان دانش اموزان مدارس کره جنوبی می باشد . مدارس بین المللی که با هدف ثبت نام خارجیان مقیم کره جنوبی تاسیس شده اکنون به مکانی برای ثبت نام دانش آموزان کره ای تبدیل گردید . بر اساس آمارهای موجود در سال تحصیلی 2013 – 2014 تعداد 8 دانش آموز از 10 دانش آموز ( در حدود7/77 % ) مدارس بین المللی در 6 موسسه آموزشی خارجی و بین المللی در مناطق آزاد این کشور و جزیره ججو را دانش آموزان کره ای تشکیل می دهند . هرچند جذب دانش اموزان کره ای توسط مدارس بین المللی خلاف قوانین و مقررات آموزشی نمی باشد ولی در مقابل از میزان ثبت نام دانش آموزان کره ای در مداس به اصطلاح دولتی کاسته است . بهبود نسبی شرایط تحصیلی در مدارس بین المللی ، دادن امکانات رفاهی بهتر و بیشتر ، آشنایی دانش آموزان به زبان های بین المللی و استفاده از دبیران و معلمان مجرب و حرفه ای از دلایل استقبال خوب از مدارس بین المللی می باشد . در جامعه اجتماعی و فرهنگی کره جنوبی ، اکنون رقابت و یا به اصطلاح چشم و هم چشمی خانواده ها بر ثبت نام فرزندان خود در بهترین مدارس حتی با صرف هزینه های گزاف به وضوح مشاهده می شود .

منبع: http://diplomasy.persianblog.ir/