انجمن دانشجویان ایرانی مقیم کره جنوبی

آب و هوا

کره جنوبی آب و هوای نسبتا معتدل با چهار فصل مجزا داره. زمستون های بلندی داره و در اون فصل هوا سرد و خشکه. تابستون ها کوتاهتر، شرجی و داغه و پربارانه. فصل های بهار و پاییز بهترین فصل های کره جنوبی هستن و بهترین زمان برای سفر به کره پیشنهاد میشن اما خیلی کوتاهن گاهیم طوفان های خفیف گرد و غبار ممکنه در این دو فصل دیده شه. بارون توی کره زیاد میباره که بیشترش توی ژوئن و سپتامبر رخ میده (حدود دو سوم). معمولا کمتر از 75 سانتی متر در یک سال بارون نداریم و اکثر جاها بیشتر از 100 سانتی متر در سال بارش بارون هست.

557775_1366741206

خشکسالی های جدی حدودا هر 8 سال یکبار رخ میده. توی یک سال انتظار رخ دادن یک تا سه طوفان هست که بیشتر در اواخر تابستون میاد به خصوص در ماه آگست میاد و بارون های شدیدی که سیل ایجاد میکنن همراه داره ولی درکل کره ی جنوبی نسبت به کشور های همسایش کمتر در معرض طوفان های شدید قرار داره.

اما در مورو خود سئول، تابستون های سئول خیلی شرجی و مرطوب و گرم هست. هوای داخل شهر از حومه ی اون گرمتر هست و یکی از دلایلشم خیابان ها و ساختمان های بلند و عظیم هستن که گرما رو نگه میدارن و اثرش در شب های تابستونی خیلی مشخصه ! زمستونای سئول سرد و خشکه. در کل زمستون هر سال با سال دیگه متفاوته مثلا ممکنه یک سال حتی دما به زیر نقطه انجماد نرسه و یکی سال شدیدترین یخ زدگی عمرتون رو تجربه کنید.

بهار و پاییز باز هم مثل کل کره جنوبی کوتاهه و بهترین زمان رفتن به سئول واقعا هوا خوبه و فقط در بهار وزش باد یه کم زیاده. از می تا سپتامبر سئول بیشترین بارون بارون رو داره که توی جولای و آگست مقدارش به 300 و حتی گاهی بیشتر از 400 میلیمتر در ماه میرسه که دیگه اینجاها وقت طوفان میشه. کلا زمان طوفان در سئول بین ژوئن و دسامبر هست. (به دوره ی شدید بارونی بین جولای تا آگست چنگما (changma , 장마) گفته میشن ).

132021500_11n

به طور کلی و طبق آمار:
ماه های می، ژوئن، جولای، آگست و سپتامبر هوای خیلی خوب و معتدلی دارن و بهترین موقع برای سفر به سئول هستن. گرمترین ماه ها جولای و آگست هستن (گرمترین ماه به طور متوسط آگست). پرباران ترین ماه ها ژوئن، جولای و آگست و سپتامبر هستن. ژانویه و فوریه نسبت به بقیه ماه ها هوای خشک تری دارن (خشکترین ماه به طور متوسط دسامبر هست). سردترین ماه به طور متوسط ژانویه و مرطوب ترین ماه جولای هست که برای سفر به کسایی که بارون زیادی دوست ندارن توصیه نمیشه.